Cytrulina aminokwasowa jest prawdziwym hitem ostatnich lat, ciesząc się rosnącym zainteresowaniem wśród osób ćwiczących, które pragną zwiększyć efektywność treningów i szybciej zbudować upragnioną masę mięśniową. Występuje naturalnie w ludzkim organizmie, jednak chcąc podnieść jej poziom można stosować różnego rodzaju suplementy. Czy rzeczywiście jest to wskazane, jak działa cytrulina i w jakich formach jest dostępna? Czy cytrulina to najlepsza przedtreningówka?
Stosowanie różnego rodzaju suplementów i naturalnych składników, mających na celu przyspieszanie budowy masy mięśniowej i zwiększanie efektywności treningów, jest niezwykle popularne. Wynika to przede wszystkim ze skuteczności dostępnych odżywek, a także ich bezpieczeństwa dla ludzkiego organizmu. Jednym z częstych składników takich suplementów jest właśnie cytrulina – choć nie wpływa ona bezpośrednio na efekty treningów, jest niezwykle przydatna dla osób ćwiczących. Sprawdźmy dlaczego warto włączyć ją do codziennej diety!
Czym jest cytrulina?
Cytrulina to niebiałkowy aminokwas, który – podobnie jak arginina i ornityna – bierze udział w cyklu mocznikowym Krebsa, umożliwiając skuteczne przekształcanie amoniaku w mocznik. Pierwszy raz dostrzeżono ją w arbuzie, co pozwoliło dokładniej zbadać jej właściwości. Dzięki temu dzisiaj, ze względu na znaczące wsparcie, jakie daje osobom aktywnie ćwiczącym i sportowcom, jest składnikiem różnego rodzaju suplementów wspomagających trening. Polecana jest również ludziom cierpiącym na demencję, choroby serca, a nawet cukrzycę – więcej o jej zbawiennych dla organizmu właściwościach powiemy jednak nieco później.
Formy cytruliny
Wspomniane już formy cytruliny to:
- L-cytrulina;
- jabłczan cytruliny.
Porównanie jednej i drugiej pozwoli ci skuteczniej wybierać suplementy i tym samym zyskać większe możliwości związane z treningiem i rozbudową mięśni.
Zacznijmy od L-cytruliny, będącej naturalną formą tego aminokwasu – organizm produkuje ją samodzielnie, a poprzez różnego rodzaju odżywki możesz (w pełni bezpiecznie i bez jakichkolwiek skutków ubocznych) podnieść jej poziom. Ma pozytywny wpływ na dwa procesy. Z jednej strony zwiększa ilość tlenku azotu, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i dostarczenia mięśniom większej ilości tlenu oraz składników odżywczych – ma to korzystny wpływ na ich rozwój, a także możliwości treningowe. Z drugiej strony L-cytrulina bierze udział w usuwaniu szkodliwego amoniaku, który powstaje w twojej krwi w wyniku wysiłku fizycznego. Dzięki temu pozwala szybciej poradzić sobie ze zmęczeniem, co także ma pozytywny wpływ na wydajność treningów. L-cytrulina znajduje się nie tylko w suplementach, ale również w arbuzie, który możesz włączyć do swojej codziennej diety. Nie tylko dlatego, że dostarczy ci odpowiednią ilość tego składnika, ale również ze względu na jego niską kaloryczność.
Oprócz L-cytruliny mamy jeszcze drugą formę tego aminokwasu – jabłczan cytruliny, który pomimo podobnej budowy, uważany jest za składnik skuteczniejszy w kontekście zwiększania efektywności codziennych ćwiczeń. Wynika to z tego, że zawiera dodatkowo cząstkę kwasu jabłkowego, biorąc udział w cyklu tri-karboksylowym, stanowiącym jedną z form wytwarzania energii przez organizm. Dzięki temu stosowanie jabłczanu cytruliny nie tylko pozwoli dostarczać mięśniom więcej tlenu, ale również zapewni więcej sił do ćwiczeń. Warto dodać, że – ze względu na swoje właściwości – ta forma cytruliny zmniejsza także po-treningową bolesność mięśni, dzięki czemu szybciej zregenerujesz swój organizm.
Cytrulina – właściwości i zastosowanie
Powiedzieliśmy już nieco o tym, jakie właściwości ma cytrulina i w jaki sposób wpływa na ludzki organizm – przede wszystkim w kontekście ćwiczeń na siłowni oraz innych rodzajów aktywności. Warto jednak zgłębić ten temat, bo tylko dzięki temu przekonasz się, że jest to składnik diety, który będzie pełnić ważną rolę i pomoże ci w osiągnięciu celu, jakim są rozbudowane, piękne mięśnie. Oto najważniejsze właściwości cytruliny!
Poprawia przepływ krwi
Aby dobrze zrozumieć pierwszą korzyść stosowania L-cytruliny, należy wyjaśnić pojęcie pompy mięśniowej. Polega ona na tym, że w czasie treningu dochodzi (za pośrednictwem nerwów i neuronów) do wydzielania tlenku azotu, który ma wpływ na rozluźnianie mięśni oplatających naczynia krwionośne. W wyniku tego napełniają się one krwią, co pozwala dostarczyć im niezbędnych substancji odżywczych oraz witamin i minerałów. Cytrulina dociera do naczyń krwionośnych, przyczynia się do zwiększenia poziomu tlenku azotu w organizmie i – co za tym idzie – poprawienia przepływu krwi oraz dostarczenia mięśniom niezbędnego tlenu i substancji odżywczych. To z kolei ma ogromny wpływ na wydajność podczas treningu, a także efekty ćwiczeń.
To jednak nie wszystko. Jak wspomnieliśmy wcześniej, cytrulina jest jednym z trzech aminokwasów, które biorą udział w cyklu mocznikowym Krebsa. Jedną z podstawowych właściwości tej substancji jest fakt, że prowadzi do powstawania argininy, która także implikuje wytwarzanie tlenku azotu. To jeszcze skuteczniej poprawia przepływ krwi i niesie wiele korzyści dla twoich mięśni.
Usuwa szkodliwy amoniak
Cytrulina ma wpływ nie tylko na prawidłowy przepływ krwi, ale posiada również inną cenną dla twojego zdrowia właściwość. Biorąc udział w cyklu mocznikowym Krebsa przyczynia się do przekształcania szkodliwego amoniaku w mocznik i tym samym usuwania go z organizmu. Wsparcie tego procesu jest bardzo istotne, ponieważ jego zaburzenie prowadzić będzie do gromadzenia się amoniaku we krwi, czego efektem mogą być:
- senność;
- bóle głowy;
- agresja;
- dezorientacja;
- drżenie mięśni;
- zaburzenia poznawcze.
Objawy te wpłyną negatywnie nie tylko na twój trening, ale również codzienne funkcjonowanie. Co więcej, zbyt duże ilości amoniaku we krwi mogą prowadzić do powstania encefalopatii – choroby, w wyniku której można nawet zapaść w śpiączkę.
Zmniejsza bóle mięśni i redukuje zmęczenie
Jeżeli jesteś osobą aktywną i często uczęszczasz na siłownię, wiesz zapewne czym są zakwasy. To bóle mięśni, które często są na tyle duże, że wymagają przerwy od ćwiczeń. Cytrulina pozwala na ich skuteczne łagodzenie i redukowanie zmęczenia, wynikającego z codziennych treningów – wynika to przede wszystkim z tego, że podnosi pH organizmu. To z kolei zmniejsza ilość produkowanego kwasu mlekowego – głównego winowajcę, odpowiedzialnego za powstawanie zakwasów.
To nie wszystko! Dzięki temu, że cytrulina zwiększa poziom tlenku azotu w organizmie i tym samym przyczynia się do tego, że przepływ krwi jest o wiele lepszy, znacząco usprawnia metabolizm i skraca czas regeneracji po treningu. Wpływa więc w sposób pośredni zarówno na spalanie tkanki tłuszczowej i budowanie masy mięśniowej, jak również efektywność treningu.
Inne cenne właściwości L-cytruliny i jabłczanu cytruliny
Cytrulina daje jeszcze wiele innych korzyści osobom trenującym. Jej suplementacja:
- zwiększy poziom ATP;
- zapewni lepszy skurcz mięśni;
- zwiększy produkcję hormonu wzrostu;
- obniży ciśnienie krwi.
Jak widać jest to substancja niezwykle wartościowa, dlatego też zdecydowanie warto ją suplementować – przyczyni się to nie tylko do poprawienia wydajności treningów i tym samym zwiększenia masy mięśniowej, ale również będzie miało pozytywny wpływ na twoje zdrowie. Pamiętaj jednak, że nie ma ona zastosowania podczas procesu syntezy białek, dlatego też nie wpłynie bezpośrednio na rozbudowę mięśni.
Jak stosować cytrulinę?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, by dostosowywać dawki cytruliny do indywidualnych potrzeb. W tym celu należy zapoznać się z dokładnymi wytycznymi producenta odżywki – zyskasz wtedy pewność, że suplementacja będzie prawidłowa i że uzyskane przez ciebie efekty będą jak najlepsze. Pamiętaj również o tym, że w innych ilościach powinna być spożywana L-cytrulina, a w innych jabłczan cytruliny – tutaj również warto kierować się wskazówkami producenta.
Generalnie przyjmuje się zasadę, że odpowiednia dawka powinna znajdować się w przedziale:
- od 4 do 6 g na dobę (L-cytrulina);
- od 4 do 8 g na dobę (jabłczan cytruliny).
Kiedy najlepiej przyjmować aminokwas, żeby miał wpływ na tlenek azotu i pompę mięśniową? Oczywiście bezpośrednio przed treningiem (zwiększysz wtedy wydolność organizmu), a także po jego przeprowadzeniu (będzie to miało pozytywny wpływ na regenerację i zmniejszenie dolegliwości bólowych).
Pamiętaj! Połączenie cytruliny z argininą jest bardzo dobrym pomysłem – zarówno pod kątem pompy mięśniowej i hormonu wzrostu, jak również usuwania mocznika z organizmu.
Przeciwwskazania i potencjalne skutki uboczne stosowania cytruliny
Cytrulina, ze względu na swoją naturalność, nie wywołuje jakichkolwiek skutków ubocznych – nawet po przekroczeniu dozwolonej dawki, czego oczywiście nie rekomendujemy. Jest to doskonała informacja, szczególnie gdy porównamy bezpieczeństwo tej substancji do argininy czy ornityny – w ich przypadku większe dawki niż zalecane mogą prowadzić do wystąpienia biegunki.
Oczywiście nie oznacza to, że L-cytrulina jest przeznaczona dla każdego – w grupie osób, które powinny jej unikać, znajdują się przede wszystkim te, które:
- cierpią na choroby układu krążenia;
- chorują na nadciśnienie tętnicze;
- mają problemy z układem pokarmowym.
W niektórych przypadkach cytrulina może wzmagać te dolegliwości, choć wszelkie szczegóły dotyczące jej stosowania warto skonsultować z dietetykiem. Wtedy zyskasz pewność, że jest to składnik, który możesz bez najmniejszych wątpliwości włączyć do swojej codziennej diety.
Opinie i efekty stosowania cytruliny
Zarówno L-cytrulina, jak i jabłczan cytruliny cieszą się bardzo dobrymi opiniami wśród użytkowników i dlatego też popularność tego aminokwasu rośnie z roku na rok. Osoby ćwiczące na siłowni i stosujące suplementy z omawianym składnikiem cenią sobie przede wszystkim wsparcie pompy mięśniowej oraz zwiększenie wydolności, co wiąże się oczywiście z podnoszeniem poziomu tlenku azotu w organizmie. Wiele osób potwierdza również lepsze samopoczucie na co dzień oraz łatwość przyjmowania – zarówno L-cytruliny, jak również jabłczanu.
Warto więc spróbować i przekonać się osobiście, na ile składnik ten wpłynie pozytywnie na twój organizm i jak bardzo wspomoże cię w walce o piękną sylwetkę.
Najlepsze suplementy z cytruliną
A jeżeli próbować, to wyłącznie poprzez zakup odpowiedniej odżywki, w której składzie znajduje się L-cytrulina albo jabłczan cytruliny. Na rynku dostępnych jest wiele suplementów, spośród których warto wyróżnić Nutrigo Lab Strength – środek, który został oparty na imponującej liczbie 18 składników aktywnych. Z tego też względu znany jest ze swojej skuteczności i jest chętnie wybierany przez osoby ćwiczące.
Jakie są najważniejsze składniki Nutrigo Lab Strength? To przede wszystkim:
- kreatyna (4000 mg);
- cytrulina w formie jabłczanu (3000 mg);
- opatentowane kompozycje substancji aktywnych – EnXtraTM oraz RedNiteTM.
Takie połączenie sprawiło, że odżywka jest niezwykle skuteczna w zakresie rozbudowy masy mięśni, zwiększania wydajności w czasie treningu oraz redukcji zmęczenia. Warto dodać, że suplementacja Nutrigo Lab Strength przyniesie również wiele innych korzyści – zwiększy możliwości adaptacyjne organizmu, przygotuje mięśnie do najbardziej ekstremalnego treningu, a także wpłynie pozytywnie na psychikę – np. redukując stres przed ważnymi zawodami.
Uwaga! Przetestuj produkt – odwiedź stronę zamawiania produktu (oficjalna strona producenta) i odbierz nawet 3 opakowania za darmo!