Ile powinienem wyciskać? Tabela – ile na klatę? Kalkulator wyciskania

Ile powinienem wyciskać? To pytanie rodzi się w głowie osób zaczynających swoją przygodę z siłownią. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego – wyciskanie na klatę sztangi na ławce poziomej to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń. Tym samym trudno się dziwić, że pojawiają się wśród ćwiczących pytania o wyciskany ciężar lub też dzielenie na tych, co podnoszą 100 kg na klatę bądź mniej. 

ile powinienem wyciskać na klatę

Jest to niejako wyznacznik poziomu siły fizycznej danej osoby. Patrząc nawet nieco sceptycznie na takie postrzeganie tego ćwiczenia, z całą pewnością wielu czytających te słowa dąży do tego, aby poprawić swój wynik w tym ćwiczeniu. Zatem czytając dalszą część tego tekstu, można będzie przekonać się, ile wyciskacie na klatę, w kontekście swojej wagi, poziomu wytrenowania, a także czy jest to rezultat godny chwalenia się, czy też trzewna szybko nad tym popracować? I jak to osiągnąć zmieniając sposób wykonywania ćwiczenia.

Podnoszenie sztangi leżąc to świetnie ćwiczenie, które regularnie wykonywane, ma swoje przełożenie również na szereg innych ćwiczeń. Oprócz tego nie można pominąć faktu, że jest to doskonały wyznacznik tego na jakim poziomie znajduje się poziom naszej mobilności i motoryki. Wyciskanie na ławeczce nie prezentuje w sobie nic trudnego, lecz to tylko pozory. Nie wystarczy bowiem ściągnąć sztangę ze stojaków, opuścić do klatki piersiowej i ponownie wypchnąć ją w górę.

wyciskanie na klatę

Chcąc wykonać nie tylko poprawnie to ćwiczenie, ale również i zadbać o właściwą trajektorię ruchu i zamknięcie obwodu stabilizując całe ciało. Źle wykonane ćwiczenie prowadzi nie tylko do nieumiejętnego gospodarowania czasem, ale też marnowanie potencjału. Dlatego też nim zaczniemy sprawdzać się w tym ćwiczenie, należy wpierw opanować technikę, a także wykonywać ćwiczenie kompleksowo. Najzwyczajniej w świecie opłaci się nam poznanie tych wskazówek, bo pójdzie za tym nie tylko efektywność, ale i bezpieczeństwo podczas treningu.

Jak wyciskać więcej na klatę? Zasady, które trzeba znać!

Prawidłowa postawa

postawa przy wyciskaniu na klatęJednym z ważniejszych aspektów wpływających na poprawę rezultatów w wyciskaniu jest wykorzystanie metody dużego wygięcia pleców. Chodzi tu mianowicie o to, aby jeszcze przed zdjęciem sztangi ze stojaków zapiąć intensywnie górny odcinek pleców o ławkę. Z kolei biodra powinny do niej przylegać. Efektem finalnym wspomnianych działań jest wygięty w łuk kręgosłup. Należy dążyć do tego, aby był on możliwie największy. W ten sposób nasza postawa będzie zbliżona w jak największym stopniu do tej na ławce poziomej. Wtedy też znacznie łatwiej jest podnosić większe obciążenia. Wynika to z faktu, że wygięta sylwetka umożliwia pokonanie przez ciężar krótszej drogi, a zatem mniej siły musimy zużyć do jego podniesienia.

Szerokość uchwytu ma znaczenie

szerokość uchwytu przy wyciskaniu na klatęKolejnym aspektem, który ma znaczenie w kontekście progresji ciężaru, jest szerokość uchwytu, z jakim łapiemy sztangę. Mając zbyt szeroki rozstaw rąk, znacznie trudniej będzie nam wycisnąć duży ciężar. Z drugiej strony trzeba mieć świadomość tego, że nie występuje w tej konkretnej sytuacji jedna uniwersalna metoda określająca precyzyjnie rozstaw dłoni. Stąd też trzeba w ramach indywidualnej praktyki rozstrzygnąć stosowną do warunków szerokość. Jest jednak zasada mówiąca, że mając silniejsze mięśnie trójgłowe ramion. Możemy zastosować nieco węższy uchwyt. Przy słabszych zaś musi być szerszy.

Stosując szerszy uchwyt droga ciężaru, jest krótsza, a do tego łatwiej zainicjować ruch wyciskania. Minusem tego uchwytu jest z kolei trudniejsza końcowa faza ruchu.

Układ stóp

układ stóp przy wyciskaniu na klatęPodczas wyciskania sztangi ważną rolę odgrywa też to, w jaki sposób zapieramy się stopami o podłogę. Na pewno stopy muszą całą swoją powierzchnią przylegać do podłoża, a nawet wskazane jest wciskanie ich w podłoże. Będąc osobą niskiego wzrostu, zaleca się pod stopy umieszczać podkładki, mogą to być np. talerze od sztangi. Dzięki temu zapieraniu się w podłoże wytwarza nieznaczny ruch bioder, a energia z niego powstała przenosi się przez biodra, dalej przez grzbiet i kieruje się ku dłoniom. Ma ona wpływ na szybsze oderwanie się sztangi od klatki piersiowej.

Zakres ruchu

Da się zauważyć, że wielu kulturystów opuszcza sztangę na klatkę piersiową wysoko nad brodawkami, a czasem nawet w okolice szyi. Powyższe rozwiązanie sprawdza się jedynie w sytuacji, kiedy naszym nadrzędnym celem jest budowa masy mięśniowej. W przypadku, gdy nasz nadrzędny cel to większy ciężar uzyskany w wyciskaniu powyższy nawyk się nie sprawdzi. W tej kwestii warto podpatrywać, chociażby trójboistów. Oni sztangę opuszczają do linii brodawek, a bywają też zawodnicy schodzący jeszcze niżej. Rozwiązanie to jest doskonałe do poprawy osiąganych wyników, gdyż skracamy tor, jaki ma do pokonania sztanga.

Kwestia nastawienia i motywacji

Mając zamiar bić swoje rekordy w wyciskaniu oprócz poprawnej techniki i czynników typowo fizycznych ważną rolę odgrywa również aspekt mentalny.  Chcąc poprawić swój dotychczasowy rekord, trzeba być tego pewnym i iść jak po swoje. Bez nastawienia na sukces trudno na pewnym pułapie robić już bowiem postępy. Tu liczy się nie tyle motywacja do treningu, co determinacja i wiara w siebie.

jak wyciskać na ławce

Tabela wyciskania na klatę

To ile należy wyciskać na klatę, będąc na określonym poziomie zaawansowania czy też mając określoną wagę, nie jest może jednoznaczne do określenia. Jednak w pewnym stopniu jest szansa poznać, choć w przybliżonym stopniu odpowiednie osiągi pasujące do naszej sytuacji. Pamiętajmy, że ludzie są różnie zbudowani, a do tego tym z uwydatnioną klatką piersiową i stosunkowo krótkimi rękami znacznie łatwiej dźwigać duże ciężary. Nie powinno zatem być zaskakujące to, że większość rekordów w wyciekaniu notują niskie osoby.

wyciskanie na klatę

My się jednak skupimy nie na zawodowcach, a zwykłych ludziach chcących notować coraz lepsze wyniki i jednocześnie móc je konfrontować z rzeczywistością. Do tego też celu przydatny będzie kalkulator wyciskania, lecz wpierw warto zaprezentować podział na stopień wytrenowania. Nim jednak do tego przejdziemy, warto przedstawić klasyfikację trenujących, gdyż to ułatwi dalszą analizę.

Klasyfikacja trenujących

  1. Nowicjusz – jest to osoba stawiająca dopiero pierwsze kroki w treningu siłowym. Zazwyczaj ma już jakąś wiedzę teoretyczną, lecz nie idzie za nią praktyka i umiejętności.
  2. Początkujący – taka osoba już zaczęła już trenować. Zazwyczaj mówi się tu o stażu 3 do 9 miesięcy.
  3. Średnio-zaawansowany – to ktoś, kto ćwiczy około dwóch lat i prezentuje przyzwoitą formę. Jednocześnie nie ma przerw w treningu.
  4. Zaawansowany – tym określeniem mianujemy kogoś, kto ćwiczy około pięciu lat, taki ktoś zna różnego rodzaju techniki ćwiczeń, jednocześnie jest to poparte odpowiednimi wynikami.
  5. Elitarny – w tym przypadku to ktoś, kto staż treningowy ma znacznie dłuższy niż pięć lat. Często zawodowo zajmuje się sportami siłowymi czy sylwetkowymi. Przekłada się to oczywiście na wysokie umiejętności. Trzeba sobie powiedzieć jednak jasno i zdecydowanie taki pułap osiąga bardzo niewielki odsetek ćwiczących.

Tabela wyciskania na klatę online

Waga ciała (kg)

50

55

60

65

70

75

808590100110110 +

Nietrenujący

40

43

46

49

52

55

586164677072

Początkujący

454952566064687175818790
Średnio-zaawansowany54596469747983889298104107
Zaawansowany808794101108114120126132140146150
Zawodowiec100108116124133142151159166174180185

Wyciskanie na klatę a masa ciała

Szacuje się, że przeciętny mężczyzna dopiero zaczynający trening na siłowni jest w stanie podnieść około 70% wagi swojego ciała w wyciskaniu sztangi na ławeczce poziomej. W przypadku kobiet mamy tu przedział między 25 a 50% ich wagi ciała.

Widać tu, że przedział dedykowany paniom jest o wiele przestronniejszy, co ma podłoże we fluktuacji hormonalnej. Podając za amerykańskim Kolegium Medycyny Sportowej przeciętny mężczyzna, mając typową sprawność oraz będąc w wieku około dwudziestu lat, powinien być w stanie dźwignąć około 106% masy swojego ciała. Z kolei panie mają ten poziom ustawiony na około 57%.

wyciskanie na klatę a masa ciała

Ile powinienem wyciskać na klatę?

W wieku przekraczającym czterdziesty rok życia, sugeruje już spadek niniejszych wartości do 88% u mężczyzn oraz 52% dla pań. Kiedy jesteśmy już po pięćdziesiątym roku życia wspomniane wartości, są odpowiednio 75% dla mężczyzn i 46% dla kobiet.

Oczywiście trzeba tu zaznaczyć, że są to wyniki możliwe do uzyskania przez większość z nas, ale trzeba poświęcić na trening minimum rok. Z drugiej strona też zyskać te wyniki i szybciej, ponieważ są to uśrednione wartości dla większości populacji. Na podstawie różnych badań określa się, że przelicznik wyciskania na klatę dla mężczyzny zajmującego się sportem amatorsko, a zatem nie ma on w planach występować w zawodach, notuje się na poziomie 100% swojej wagi. Z kolei kobiety powinny dążyć do tego, aby były w stanie wycisnąć równowartość około ¾ swojej wagi. Wyniki te są konsekwencją badań i analiz wynikających z doświadczenia trenerów zajmujących się przygotowaniem fizycznym.

ile powinienem wyciskać na klatę

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że są to wyniki przedstawione, powyżej są przeznaczone jako wskazówka dla osób dorosłych. Jednocześnie należy je traktować jako cel w przypadku, kiedy nasz aktualne wyniki są niższe od podanych. Zatem taki kalkulator ciężaru maksymalnego powinien dodawać nam motywacji i zachęcać do stałego rozwoju fizycznego.

Słowem podsumowania

Wyciskanie sztangi na ławeczce to jedno z kluczowych ćwiczeń, które pomaga w rozwoju w wielu dyscyplinach sportu. Skutkiem tego absolutnie nie można sobie pozwolić na to, aby zabrakło go naszym w planie treningowym.

Przygotowując swój trening, który ma na celu poprawę maksymalnych wyników w tym ćwiczeniu powinniśmy pamiętać, że należy rozwijać się holistycznie. Stąd też nie można zaniedbywać również jednostek treningowych, które mają na celu poprawę naszej dynamiki, czy hipertrofii co ważniejszych partii mięśniowych. Do tego zaleca się dbałość o eliminację słabych ogniw. Z całą pewnością bez sensu będzie dyskusja o kolejnych innowacyjnych metodach periodyzacji treningu siłowego w przypadku, gdy zaniedbujemy fundamentalne elementy.

Tak naprawdę najpierw trzeba zadbać o udoskonalenie i poprawność techniki wyciskania oraz wykluczenie słabych ogniw.

To właśnie te kwestie muszą być naszymi priorytetami podczas kolejnych treningów. Bagatelizując, to nie ma nawet sensu zastanawiać się, ile powinienem wyciskać tabela, gdyż nie uda nam się zanotować znaczących postępów. Do tego nieocenione mogą być rady starszych stażem. Taka osoba, obserwując z boku naszą technikę, może doradzić pozornie drobną modyfikację, która przełoży się na znacznie lepszy wynik i dalszy progres.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *