Silniejszy.pl
  • Dieta
  • Trening
  • Suplementy
  • Porady
  • Dieta
  • Trening
  • Suplementy
  • Porady
Silniejszy.pl
  • Dieta
  • Trening
  • Suplementy
  • Porady
ilozleucyna
  • Suplementy

Izoleucyna: występowanie, właściwości i działanie. Jaką pełni rolę w organizmie?

  • 27 lipca, 2020
  • Redakcja - Silniejszy.pl

Izoleucyna to jeden z aminokwasów rozgałęzionych, znanych szerzej pod nazwą BCAA. Jakie pełni funkcje i dlaczego jest tak ważną substancją dla osób trenujących?

Trening na siłowni jest najlepszą drogą ku zmianie swojej sylwetki na bardziej zadowalającą, niezależnie, czy chce się zbudować większą masę mięśniową, czy spalić zbędną tkankę tłuszczową. Choć nie jest to łatwy i szybki sposób, zapewnia z czasem świetne rezultaty nie tylko w postaci wyrzeźbionego ciała, ale również zwiększonej siły i kondycji. Dodatkowo można sprawić, że trening będzie bardziej efektywny, stosując w tym celu odpowiednie suplementy. Jednym z najbardziej popularnych jest izoleucyna, wchodząca w skład aminokwasów BCAA. Co warto o niej wiedzieć?

Spis treści pokaż
1 Czym jest izoleucyna?
2 Jak działa izoleucyna?
3 Właściwości i znaczenie biologiczne izoleucyny
4 Występowanie izoleucyny – najlepsze źródła
5 Niedobór izoleucyny – czym grozi?
6 Nadwyżka izoleucyny – czym grozi?

Czym jest izoleucyna?

Czym jest izoleucyna

Izoleucyna to jeden z trzech aminokwasów rozgałęzionych, kryjących się pod skrótem BCAA. Poza nią do tej grupy zalicza się także leucynę i walinę. Ich działanie i funkcje są dość podobne – wszystkie wchodzą w skład włókien mięśniowych i szacuje się, że tworzą je aż w 30%. Są to także aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować, potrzebuje ich przy tym do prawidłowego funkcjonowania – dlatego człowiek musi dostarczać je sobie wraz z dietą.

Izoleucyna nieco różni się od dwóch pozostałych aminokwasów rozgałęzionych. Jest izomerem leucyny, będącym pochodną pirogronianu. Pełni ważne funkcje w organizmie, mając wpływ zarówno na jego zdrowie, jak i możliwości przy wysiłku fizycznym. Jest doceniana przede wszystkim za właściwości antykataboliczne, czyli chroniące tkankę mięśniową przed rozpadem.

Jak działa izoleucyna?

Podstawowym działaniem izoleucyny jest jej uczestniczenie w procesach energetycznych organizmu. W większości jest ona magazynowana w tkance mięśniowej, wraz z innymi aminokwasami rozgałęzionymi. Tu stanowi formę zapasowej substancji, mogącej służyć za źródło energii przy długotrwałej, wytężonej aktywności fizycznej.

Kiedy organizm jest poddawany intensywnemu wysiłkowi, w pierwszej kolejności wykorzystuje cukier krążący we krwi. Jeśli skończą się jego zapasy, sięga po glikogen, znajdujący się w mięśniach i wątrobie. W przypadku, kiedy i to źródło ulega wyczerpaniu, organizm zaczyna korzystać z energii zmagazynowanej w mięśniach. Pobiera m.in. izoleucynę, która zostaje przetransportowana do wątroby i przekształcona w glukozę. Dzięki temu ciało może kontynuować wysiłek, np. podczas bardzo wymagającego treningu.

Właściwości i znaczenie biologiczne izoleucyny

Właściwości i znaczenie biologiczne izoleucyny

Izoleucyna lub jej lewoskrętna forma, czyli l-izoleucyna, to substancja ważna dla całego organizmu. Jej znaczenie biologiczne sprowadza się przede wszystkim do zapasowego źródła energii, które może być wykorzystane przy długotrwałym wysiłku. Pełni jednak także inne role, częściowo powiązane z tym działaniem.

Zastosowanie izoleucyny pomaga zapobiegać katabolizmowi mięśniowemu, który ma miejsce podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Wszystkie aminokwasy rozgałęzione hamują ten szkodliwy proces i zwiększają reakcje anaboliczne, czyli polegające na regeneracji i zwiększaniu tkanki mięśniowej.

L-izoleucyna wspomaga również syntezę białka mięśniowego oraz ma właściwości wspierające regenerację tkanek – z tego względu jest niezwykle ważna dla osób zmagających się z kontuzjami lub chorobami. Przyczynia się do szybszego gojenia się ran oraz bierze udział w procesie krzepnięcia krwi.

Do właściwości izoleucyny zalicza się regulowanie poziomu cukru we krwi oraz wspieranie syntezy hemoglobiny. Ponadto wspomaga ona również syntezę hormonu wzrostu, ważnego m.in. przy budowaniu masy mięśniowej.

L-izoleucyna wpływa na sylwetkę także poprzez zwiększenie syntezy białka w mięśniach i wątrobie – dzięki temu skutecznie wspiera przyrost beztłuszczowej masy ciała.

Potwierdzony jest wpływ izoleucyny na układ odpornościowy organizmu – pomaga ona w zwalczaniu niektórych chorób, takich jak zespół wyniszczenia ponowotworowego, fenyloketonuria czy choroba syropu klonowego
.

Występowanie izoleucyny – najlepsze źródła

Występowanie izoleucyny

L-izoleucyna, tak jak większość aminokwasów, znajduje się przede wszystkim w produktach odzwierzęcych, zawierających duże ilości białka. Znajdziemy ją głównie w mięsie, jajkach, rybach i nabiale. Występuje także w niektórych orzechach, roślinach strączkowych oraz w dyni.

Można zdecydować się na suplementację izoleucyny, np. w postaci specjalnych odżywek dla osób aktywnych. Na rynku dostępne są aminokwasy BCAA, dostarczające również leucyny i waliny, dzięki czemu są kompleksowym wsparciem dla osób pragnących zwiększyć swoją masę mięśniową. Można znaleźć także suplementy diety z samą izoleucyną lub odżywki białkowe czy przedtreningówki, zawierające ten składnik.

Niedobór izoleucyny – czym grozi?

Niedobór izoleucyny w organizmie zdarza się rzadko, ponieważ przy stosowaniu zrównoważonej diety większość osób dostarcza sobie odpowiednią ilość tej substancji. Osoby bardzo aktywne lub rezygnujące z produktów odzwierzęcych mogą jednak potrzebować uzupełnienia tej substancji z pomocą odpowiednich suplementów – aminokwasy BCAA są potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i warto je suplementować, jeśli jest taka potrzeba.

Niedobór izoleucyny można poznać po takich objawach, jak:

  • znacznie większe zmęczenie po treningu,
  • silne uczucie senności po wysiłku fizycznym.

Nadwyżka izoleucyny – czym grozi?

Nadwyżka izoleucyny również nie jest często spotykanym zjawiskiem – najczęściej dochodzi do niej w sytuacji, kiedy ktoś mimo diety bogatej w białko suplementuje również zbyt duże dawki aminokwasów BCAA.

W takim przypadku mogą pojawić się nieprzyjemne skutki uboczne, w tym:

  • chroniczne zmęczenie,
  • obniżenie nastroju, a nawet stany depresyjne,
  • częstomocz,
  • podwyższone ciśnienie,
  • niestrawność,
  • zaczerwienienia na skórze.

Dawkowanie izoleucyny

Warto pamiętać więc o odpowiednim dawkowaniu izoleucyny – przyjmuje się, że jej zalecana dzienna dawka wynosi ok. 10 g. Powinno się ją spożywać w kilku porcjach po 3-5 g.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Użytkowniku!

Informacje zamieszczone w serwisie silniejszy.pl należy traktować wyłącznie czysto informacyjnie. Porady tu zamieszczone nie są profesjonalną poradą trenera personalnego, dietetyka oraz lekarza. Administrator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne szkody, które mogą wynikać ze złej interpretacji treści.

Kategorie
  • Dieta
  • Porady
  • Suplementy
  • Trening
Wyszukiwarka
Silniejszy.pl
Trenuj i Dbaj o Formę! Treningi, Żywienie, Suplementy Diety!

Input your search keywords and press Enter.