Jak szybko przybrać na masie mięśniowej i przypakować? Szybka masa – suplementacja i dieta

Jak szybko przybrać na masie mięśniowej? To pytanie pojawia się głównie wśród mężczyzn, choć – co ciekawe – coraz częściej kobiety pragną nabrać czystej masy i mówiąc kolokwialnie – nieco przypakować. Jak tego dokonać? O co należy zadbać, aby zbudować szybką masę?

szybka masa mięśniowa

Czasami mimo dużej ilości jedzenia i wielu godzin tygodniowo na siłowni budowa większych mięśni okazuje się niezwykle trudna. Niekiedy wydaje się nawet, że jest to zupełnie niemożliwe. Niektórzy tłumaczą się tym, że z natury są chudzi i widocznie taki już ich urok, a w tej sprawie niewiele da się zmienić.

Prawda jest jednak taka, że nawet bardzo szczupły mężczyzna jest w stanie nabrać masy mięśniowej, o ile będzie stosował się do pewnych wskazówek. Zamiast więc się załamywać, lepiej przestać narzekać i zabrać się za robienie masy mięśniowej, dobierając odpowiednie ćwiczenia, dietę i nie zapominając o suplementacji, która pozwoli osiągnąć szybsze efekty.

Jak szybko przybrać na masie?

O ile kobiety bardzo często marzą o niezwykle szybkiej przemianie materii, w przypadku mężczyzn jest to przeszkoda, która sprawia, że nie będą mieli jak nabrać masy. Warto jednak pamiętać, że chuda sylwetka nie zawsze musi być wynikiem genów.

Czasami spowodowana jest chorobami lub pasożytami układu pokarmowego czy problemami z hormonami. Jeśli więc mimo podejmowanych wysiłków waga wciąż stoi w miejscu, warto udać się do lekarza i sprawdzić, czy wszystkie wyniki są w normie.

Jedzenie to absolutna podstawa!

Obojętnie, czy chce się schudnąć, czy znaleźć sposób na to, jak szybko zrobić masę mięśniową, nie można jeść byle czego. Szczególnie mężczyźni z natury szczupli trwają w przekonaniu, że sięgając po jedzenie typu fast food najszybciej przytyją, a dzięki temu będą mogli budować masę mięśniową. Tymczasem w przypadku szybkiego metabolizmu efekty będą naprawdę marne.

dieta na przybranie masy mięśniowej

Zamiast tego trzeba więc sięgnąć po składniki, których organizm naprawdę potrzebuje:

  • Przede wszystkim jedzenie bogate w białko, z którego będzie można budować wymarzone mięśnie.
  • Nie bez znaczenia są także węglowodany i tłuszcze – to właśnie dzięki nim ma się siłę na wykonywanie wymagających treningów.

Dieta na przybranie masy mięśniowej

Wiadomo już, że to, co znajdzie się na talerzu, nie jest bez znaczenia.

Należy pamiętać o tym, by wieczorem jeść posiłki bogate w białko, dzięki czemu mięśnie dostaną budulec i będą mogły zregenerować się i wzrosnąć. Węglowodany są natomiast źródłem energii, dlatego obowiązkowo muszą znaleźć się w śniadaniu, by uzupełnić zapasy po nocy. Nie może ich też zabraknąć w posiłku po treningu. Nie ma jednak jak przybrać na masie bez zwiększenia ilości dostarczanych kalorii, dlatego ważne jest, by po obliczeniu swojego zapotrzebowania kalorycznego zwiększyć ilość przyjmowanej energii o 200 do 400 kcal.

Źródła białka, które musisz znać

Warto wspomnieć jeszcze o konkretnych produktach, które koniecznie trzeba włączyć do swojej diety, jeśli chce się zwiększyć masę mięśniową.

Wśród nich należy wymienić jajka, które posiadają najwyższą wartość biologiczną spośród wszystkich rodzajów pożywienia. Oznacza to, że najlepiej zaspokajają zapotrzebowanie organizmu na białko. W dodatku są bogate w witaminę B12 niezbędną w procesie spalania tłuszczu oraz w minerały takie jak żelazo, fosfor i cynk.

Choć wydaje się, że przy budowie masy mięśniowej trzeba jeść przede wszystkim drób, świetnym źródłem białka będzie też łosoś. Jest on bogaty w białko i pełen kwasów tłuszczowych omega-3 odpowiedzialnych za zmniejszanie mikrouszkodzeń włókien mięśniowych po treningach siłowych.

łosoś przy diecie na budowanie masy mięśniowej

Innym źródłem białka, którego nie można pominąć, są jogurty. Choć kojarzą się wciąż raczej jako jedzenie dla kobiet, to niewątpliwie stanowią świetną kombinację białek i węglowodanów, która sprawdza się u osób chcących rozbudować masę mięśniową. Co ważne, trzeba kupować jogurt naturalny, bez dodatku cukru, by nie powodować wahania glukozy we krwi.

Białka można dostarczać sobie także poprzez różne rodzaje mięsa, a przede wszystkim przez drób, który ma najmniej kalorii. Warto też do codziennego menu włączyć zdrowe źródło tłuszczu, czyli migdały, które dostarczą organizmowi odpowiednią ilość witaminy E. Jest ona antyoksydantem i pomaga zabezpieczyć mięśnie przed wolnymi rodnikami.

Suplementy na masę mięśniową

Sterydy czy niedozwolone środki farmakologiczne mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, jednak inaczej jest w przypadku legalnych suplementów, które mogą świetnie uzupełniać dietę, a przede wszystkim przydadzą się chudym osobom, które mają duże problemy z budowaniem masy mięśniowej.

Suplementy białkowe pozyskiwane z mleka i jaj, jak również te roślinne są bardzo bezpiecznym dodatkiem do diety – przez wielu dietetyków uważane są nawet za równie dobre dla organizmu co naturalne produkty. Mogą świetnie wpływać na przyrost masy mięśniowej przede wszystkim ze względu na to, że nie zawierają tłuszczów i cholesterolu.

Na rynku dostępne są trzy rodzaje suplementów:

  1. Pierwsze z nich to produkty białkowo-energetyczne, w których białko stanowi od 30% do 70% całego składu. Po takie suplementy najlepiej sięgać po treningu, by uzupełnić węglowodany i białko.
  2. Odżywki wysokobiałkowe to natomiast te, w których zawartość białka przekracza 70%. Tego rodzaju produkty najlepiej przyjmować wieczorem.
  3. Ostatnia już grupa to gainery, czyli produkty z mniejszą koncentracją białka za to wyróżniające się najlepszym smakiem. Są więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie zwracają uwagi jedynie na jakość jedzenia, ale również na czerpanie radości z posiłków.

Rodzajów suplementów jest naprawdę wiele. Stali bywalcy siłowni najczęściej sięgają po batony, albo włączają do swojej diety shake na masę mięśniową. W ten sposób mogą połączyć dobry smak z wysoką zawartością białka. Wybór tego rodzaju produktów jest naprawdę spory, dlatego najlepiej sprawdzać składy i wybierać suplementy pozbawione zbędnych dodatków.

Nutrigo lab Mass na budowanie masy miesniowej

Popularnym produktem jest np. Nutrigo Lab Mass, czyli mieszanka składników, które pozwolą przybrać na masie. Produkt zawiera białko zwierzęce w formie koncentratu, co pozwala skutecznie budować mięśnie oraz zwiększać siłę, wspomagać regenerację mięśni i uzupełnić zapasy glikogenu po treningu. Shake dostępny jest jako białko czekoladowe i białko waniliowe połączone z trzema rodzajami węglowodanów, co pozwala zapewnić systematyczną dostawę energii do mięśni, a jednocześnie gwarantuje dobry smak.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się również tabletki Mass Extreme, których stosowanie rekomenduje sam Tomasz Kornalewski – multimedalista Mistrzostw Świata w kulturystyce klasycznej.

Pomocne w budowie masy mięśniowej okazać się mogą również:

Trening na zwiększenie masy mięśniowej

Nie ma lepszego sposobu na to, jak nabrać masy mięśniowej w 2 tygodnie, niż połączyć wspomnianą już dietę z odpowiednimi treningami. Aby były one efektywne i przyniosły zamierzone rezultaty, trzeba najpierw wiedzieć, co zrobić, aby mięśnie szybciej rosły.

Na początku kilka podstawowych informacji:

  • Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że z biologicznego punktu widzenia człowiek wcale nie potrzebuje nadmiernej masy mięśniowej.
  • Jeśli jednak podczas kolejnych treningów będzie się zmuszać swój organizm do coraz większego wysiłku i dodawać większe obciążenie, nie będzie mógł on zrobić nic innego, jak przybrać na masie.
  • Nie muszą to być wcale wielkie zmiany. Wystarczy nawet obciążenie większe o kilogram na następnym treningu i ta sama ilość powtórzeń, by zmusić mięśnie do większej pracy.

Jak szybko przybrać na masie mięśniowej dzięki treningom?

Po tym krótkim wprowadzeniu warto przejść do konkretów. Przede wszystkim nie ma innego sposobu na to, jak szybko zrobić biceps i triceps, a także rozbudować inne mięśnie, niż sięgając po ćwiczenia siłowe.

trening na siłowni

Dobór ćwiczeń również nie jest przypadkowy. Trening powinien się opierać na ćwiczeniach wielostawowych. Ważne, by angażować kilka grup mięśniowych jednocześnie. Jeśli nie jest się stałym bywalcem siłowni i nie wie się, jak przypakować, najlepiej poprosić o pomoc pracującego tam trenera.

Przede wszystkim pokaże on, jak prawidłowo wykonywać poszczególne ćwiczenia, by trening był efektywny, a ponadto może nawet pomóc w ułożeniu całego planu treningowego.

Plan treningowy

Warto przy tym wspomnieć, że trening na masę mięśniową jest w pewnym sensie wyjątkowy, gdyż pozostawia dużą dowolność przy doborze ćwiczeń, częstotliwości czy ilości powtórzeń. Wszystko zależy od indywidualnych możliwości. W związku z tym dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia bazowe, które stymulują niemal wszystkie grupy mięśniowe, a tym samym angażują włókna mięśniowe.

Klasycznymi ćwiczeniami bazowymi są przysiady czy martwy ciąg, które można uzupełnić wyciskaniem czy pompkami na poręczach. Warto też zaprzyjaźnić się z wolnymi ciężarami, które angażują znacznie więcej mięśni niż jakiekolwiek maszyny.

Najlepiej ćwiczyć do tak zwanego upadku mięśniowego, czyli momentu, w którym mięśnie nie są już w stanie wykonywać danego ćwiczenia bez pomocy zewnętrznej, na przykład w postaci osoby asystującej. Upadek mięśniowy to więc informacja od organizmu, że wyczerpane zostały wszelkie zapasy energetyczne. W tym czasie dochodzi też do mikrourazów włókien, a w trakcie odbudowy mięśnie stają się większe oraz silniejsze.

Niezbędny czas regeneracji

Nie wszyscy wiedzą, że mięśnie wcale nie rosną podczas ćwiczeń fizycznych. Cały proces przebiega inaczej – podczas treningów dochodzi do mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, które następnie muszą się zregenerować i odbudować.

Bardzo ważne jest nie tylko, by dbać o odpowiednią długość i jakość snu, ale także, by robić przerwę w treningach . Podnoszenie sztangi czy machanie hantlami 7 dni w tygodniu wcale nie jest sposobem na szybkie nabranie masy. Choć odpoczynek może wydawać się stratą czasu, dzień bez treningu pozytywnie wpłynie na rozbudowę mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *