Jaki gryf do ćwiczeń wybrać? Prosty, łamany czy kratownica?

Gryf do ćwiczeń to podstawowe wyposażenie każdej siłowni – również tej domowej. Umożliwia efektywne ćwiczenia ze sztangą, a jego wybór powinien być uzależniony od twojego poziomu zaawansowania, a także tego, jakie partie mięśni chcesz rozwijać. W tym artykule dowiesz się, na co warto postawić i czym różnią się poszczególne gryfy do ćwiczeń.

Trening ze sztangą pozwala na rozbudowę i wzmocnienie mięśni, a także redukcję tkanki tłuszczowej. Chcąc korzystać z tego sprzętu w sposób bezpieczny i prawidłowy, warto zakupić  odpowiedni gryf,  a więc specjalny pręt lub drążek, będący podstawowym elementem sztangi. Gryfy mocno różnią się pod względem budowy, długości oraz zastosowania, dlatego też wybór odpowiedniego rozwiązania będzie mieć znaczący wpływ na twoje postępy, a także komfort codziennych ćwiczeń.

Jak dobrać odpowiedni gryf?

jaki gryf do ćwiczeń wybrać

Podstawową kwestią jest zwrócenie uwagi na rodzaj gryfu – najpopularniejsze są proste, łamane oraz kratownice, które służą do różnych celów. Istotna okaże się również jego długość oraz jakość wykonania. Warto inwestować przede wszystkim w akcesoria metalowe – wykonane ze stali hartowanej oraz chromu, które posiadają najlepsze parametry wytrzymałościowe i będą inwestycją na długie lata.

Lepiej zrezygnować z produktów wykonanych z tworzyw sztucznych, które nie są wystarczająco trwałe i łatwiej o ich wygięcie czy złamanie.

Rodzaje gryfów

rodzaje gryfów

Istnieje kilka rodzajów gryfów. Warto poznać te najpopularniejsze, by wiedzieć czym się różnią i na tej podstawie podjąć świadomą decyzję.

Gryf prosty

Najpopularniejszym rodzajem gryfu jest ten prosty, który wykorzystuje się do ćwiczeń różnych partii ciała. Służy zarówno do treningu klatki piersiowej, jak również bicepsów, tricepsów, a nawet trening nóg, umożliwiając kształtowanie i wzmacnianie mięśni.

Inwestując w niego będziesz mieć możliwość wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń – wyciskania sztangi na leżąco (zarówno w chwycie wąskim, jak i szerokim), martwego ciągu, a także przysiadów. Ze względu na uniwersalność zastosowania jest najchętniej wybierany przez osoby odwiedzające siłownię, a także tworzące miejsce do treningu we własnym domu.

Bardzo dużym atutem tego drążka jest prostota ćwiczeń, dzięki czemu z gryfem prostym mogą mieć do czynienia również osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z siłownią.

Krótki gryf prosty

Odmianą modelu prostego jest krótki gryf, który służy do zakładania hantli. Pozwala on na ćwiczenia różnych partii mięśni – przede wszystkim rąk, ale również nóg.

Będzie idealny do treningu bicepsów i tricepsów, a także barków – można stosować go między innymi w pozycji siedzącej, stojącej oraz w przysiadach.

Gryf łamany

Dużą popularnością cieszy się również gryf łamany. To powyginany pręt, służący najczęściej do ćwiczeń bicepsów – dzięki swojej budowie pozwala na bezpieczniejsze uginanie przedramion, skutecznie odciążając nadgarstki i lepiej angażując pracę mięśni. Wykorzystując go do ćwiczeń bicepsów albo tricepsów znacznie minimalizujesz ryzyko kontuzji.

W tym wypadku możesz postawić na gryfy lekko i mocno łamane. Te pierwsze są bardziej popularne, ponieważ pozwalają zaangażować więcej mięśni i w mniejszym stopniu obciążają nadgarstki. Gryfy mocno łamane polecane są nieco bardziej doświadczonym użytkownikom – pozwalają na intensywniejszy trening, przede wszystkim tricepsów, mocniej obciążając nadgarstki.

Kratownica

Ostatnim gryfem, stosowanym do rozbudowy masy mięśniowej, jest kratownica, która sprawdza się w ćwiczeniach na biceps i triceps.

Posiada charakterystyczną budowę i dedykowana jest przede wszystkim bardziej zaawansowanym użytkownikom, którzy stosują w treningu różne uchwyty (np. młotkowy) i chcą ćwiczyć wyizolowane grupy mięśni (jest to możliwe dzięki specjalnemu wygięciu drążka).

Gryf prosty, lekko łamany, mocno łamany czy kratownica? Jaki wybrać?

Decyzję dotyczącą wyboru gryfu warto podjąć w oparciu o to,  jakie są twoje cele i co chcesz osiągnąć poprzez trening na siłowni  – oto kilka wskazówek, którymi powinieneś się kierować.

  • Jeżeli chcesz ćwiczyć przede wszystkim martwy ciąg, wybierz gryf prosty. Jest on najskuteczniejszy w podnoszeniu ciężarów do momentu wyprostowania pleców.
  • Gryf prosty będzie również najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą modelować ramiona, a także ćwiczą zarzut (sztangi na klatkę) lub podrzut (sztangi ponad głowę).
  • Gryf łamany lekko będzie idealny do ćwiczeń bicepsów – nie tylko odpowiednio zaangażujesz swoje mięśnie, ale również nie odniesiesz kontuzji nadgarstka.
  • Gryf lekko łamany będzie również idealny dla osób, które chcą trenować jednocześnie różne mięśnie – umożliwia on rozbudowę kilku partii jednocześnie.
  • Gryfem łamanym warto zainteresować się wtedy, gdy twoim celem są bardziej wyspecjalizowane ćwiczenia – np. rzeźbienie tricepsów.
  • Chcąc trenować poszczególne mięśnie i mieć możliwość eksperymentowania z uchwytami, warto zainwestować w kratownicę. Uwaga, polecane są tylko doświadczonym atletom!

Co na początek? Jeżeli dopiero rozpoczynasz treningi na siłowni i chcesz wykonywać proste ćwiczenia, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór gryfu prostego. Oczywiście polecamy również ten krótki, dzięki któremu będziesz mieć możliwość trenowania z hantlami.

Co dla osób przetrenowanych? Jeżeli twoje nadgarstki i dłonie nie pozwalają na zbyt dużą intensywność treningu, najlepiej postawić na gryf łamany.

Jak dobrać długość gryfu?

jak dobrać długość gryfu

Budowa drążka to nie wszystko – chcąc zapewnić sobie efektywne treningi warto zastanowić się również nad jego długością. Niezależnie od tego czy myślisz nad gryfem łamanym, czy prostym, masz możliwość postawienia na różne długości – 120, 150, 180, a nawet 220 cm. Jaki wybrać? 

  • Krótki gryf będzie idealny dla osób, które preferują wykonywanie podczas treningów szybszych ruchów.
  • Te dłuższe natomiast pozwolą ci na pracę z większym obciążeniem czy też szerszy rozstaw rąk – to z kolei przełoży się na większą liczbę ćwiczeń możliwych do wykonania.

Warto udać się na siłownię i wypróbować każdą z dostępnych długości – w ten sposób sprawdzisz sprzęt również pod kątem własnych preferencji i będziesz wiedzieć na które partie ciała najlepiej wpłynie konkretna sztanga.

Pamiętaj! Chcąc zapewnić sobie bezpieczny i efektywny trening zadbaj również o odpowiednie obciążenie!

Jeżeli jesteś osobą, która dopiero zapisała się na siłownię, ćwicz z samymi gryfami lub z minimalnym obciążeniem. W miarę postępów zwiększaj ciężar, ale rób to krok po kroku. W przeciwnym razie możesz nabawić się kontuzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *