Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów, który może pobudzać do wzmożonego wysiłku fizycznego. Tylko kiedy go spożywać – przed treningiem czy po treningu? I jakie właściwości ma zawarta w kawie kofeina? Na wszystkie te pytania odpowiemy poniżej, dzięki czemu będziesz mógł trenować jeszcze efektywniej.
Kawa a wysiłek fizyczny: czy warto pić kawę?
Chcąc odpowiedzieć na pytanie: „czy warto pić kawę?” i dowiedzieć się, jak wpływa ona na wysiłek fizyczny, warto sięgnąć do badań. Prowadzone są od dawna i wykazały, że choć „mała czarna” nie poprawi w sposób bezpośredni maksymalnej wydolności tlenowej, to może pozwolić trenować intensywniej i dłużej.[1]
Z czego to wynika? Oczywiście z właściwości znajdującej się w niej kofeiny. Składnik ten powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu dochodzi do zwiększenia przepływu krwi do mięśni i serca, co może mieć duży wpływ na wytrzymałość. Co więcej, kofeina powoduje wzrost stężenia wolnych kwasów tłuszczowych i podnosi poziom glukozy, co z kolei pozwala na szybsze odbudowanie zasobów glikogenu.
To jednak nie wszystko. Kawa oddziałuje na układ nerwowy – wpływa z jednej strony na koncentrację, a z drugiej pobudza i daje większą motywację do treningu. Wszystko to sprawia, że jej spożywanie przez sportowców oraz osoby aktywne może przynieść wymierny skutek, w postaci efektywniejszych i dłuższych ćwiczeń, a nawet szybszej regeneracji mięśni.
Oczywiście należy pamiętać, że kofeina podnosi ciśnienie tętnicze krwi, w związku z czym nie będzie odpowiednia dla wszystkich. Osoby borykające się z problemem nadciśnienia i jednocześnie prowadzące aktywny tryb życia powinny z niej zrezygnować.
Kawa przed czy po treningu: wady i zalety
Skoro wiesz już, że kawa w diecie sportowców ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, warto odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie – pić ją przed czy po treningu?
Biorąc pod uwagę właściwości kofeiny, o wiele lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po „małą czarną” przed ćwiczeniami. Dzięki temu pobudzi organizm do działania, zapewni lepsze ukrwienie i tym samym pozwoli na efektywniejszą pracę mięśni, a także podniesie poziom adrenaliny. Wszystko to sprawi, że twoja wydolność będzie większa, a efekty ćwiczeń jeszcze lepsze. I to niezależnie od tego, czy preferujesz siłownię, bieganie, czy jakąkolwiek inną formę aktywności.
Co z piciem kawy po treningu? Zmęczony organizm potrzebuje regeneracji – aby przebiegała prawidłowo, niezbędne jest odpowiednie nawodnienie oraz dostarczenie właściwych minerałów. Niestety, kawa działa moczopędnie i wypłukuje bardzo cenny dla sportowców magnez, dlatego nie będzie dobrym sposobem na szybki powrót do formy. O wiele lepiej zastąpić ją butelką wody i bananem.
Ile czasu przed treningiem pić kawę?
To, kiedy wypijesz kawę przed treningiem, będzie miało istotny wpływ na czas działania kofeiny. Składnik ten wchłania się bardzo szybko, dlatego wskazane jest sięgnięcie po „małą czarną” 20 minut przed rozpoczęciem ćwiczeń. Jest to istotne zwłaszcza przy intensywnych treningach. Jeżeli są one mniej wymagające, działanie kofeiny zostanie wydłużone, dlatego możesz sięgnąć po nią nawet 30-40 minut przed wysiłkiem.
Ile czasu po treningu pić kawę?
Jeżeli chcesz, aby regeneracja mięśni przebiegła prawidłowo i bez zakłóceń, dzięki czemu będziesz gotowy do aktywności następnego dnia, lepiej zrezygnuj z picia kawy po treningu.
Zastąp ją 1,5 l wody na każdy kilogram, jaki straciłeś w trakcie aktywności albo sięgnij po specjalne odżywki białkowe. Dzięki nim możliwe będzie skuteczne odbudowanie włókien mięśniowych i nawodnienie organizmu. A co za tym idzie – szybciej wrócisz do treningu.
Kawa kuloodporna: idealne zestawienie przed treningiem
Jeżeli chcesz przygotować organizm do wzmożonej aktywności i zyskać więcej sił do ćwiczeń, postaw na kawę kuloodporną – jest to idealne zestawienie przed treningiem, które cieszy się obecnie coraz większą popularnością wśród sportowców.
Co to takiego? Bulletproof coffee to napój tworzony na bazie kawy, masła krowiego oraz oleju kokosowego MCT. Szczególną rolę odgrywa ten ostatni składnik, który stanowi doskonałe źródło energii, zwiększając możliwości treningowe. Co więcej, wykazuje on silne działanie ketogenne i poprawia trawienie, dzięki czemu będzie idealnym wsparciem dla osób aktywnych.
Chcąc korzystać z kawy kuloodpornej na co dzień, nie musisz przygotowywać jej samodzielnie. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie zakup gotowego produktu. Sportowcy i bywalcy siłowni polecają szczególnie Cappuccino MCT – jest to kawa zawierająca olej kokosowy oraz inne substancje aktywne. W jej składzie znajdziesz ekstrakty z garcinia cambogia, alg brunatnych czy winorośli właściwej. W połączeniu z inuliną, guaraną oraz chromem stanowić będą dodatkowe wsparcie dla osób aktywnych. To bomba energetyczna i witaminowa, dzięki której twój trening okaże się o wiele skuteczniejszy.
Skutki uboczne spożywania kofeiny: na co należy uważać?
Jeżeli zdecydujesz się na włączenie kawy do swojej sportowej diety, powinieneś zwrócić uwagę na skutki uboczne kofeiny. Na co należy uważać? Przede wszystkim na przedawkowanie tego składnika. Przyjmowanie kofeiny w zbyt dużych ilościach może doprowadzić do nieregularnej pracy serca, wahań ciśnienia tętniczego, a także problemów trawiennych.
Co więcej, nadmiar kawy często wywołuje bezsenność, wpływa negatywnie na nastrój i osłabia organizm. Pamiętaj więc, by wypijać ją w rozsądnych ilościach, bo przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego.
Inne źródła kofeiny
Oczywiście kawa nie jest jedynym źródłem kofeiny. Jeżeli nie przepadasz za smakiem i aromatem „małej czarnej”, możesz zastąpić ją innym produktem. Oto kilka alternatyw, które również mogą zapewnić ci lepsze efekty treningu.
Źródło kofeiny | Charakterystyka |
Czarna herbata | Kofeina zawarta w herbacie nie pobudza tak intensywnie jak kawa, jednak działa dłużej. Polecana jest zwłaszcza osobom potrzebującym skupienia. |
Zielona herbata | Napar z zielonej herbaty ma 2-3 razy mniej kofeiny niż filiżanka kawy, jednak również może pobudzić do działania i poprawić koncentrację. |
Guarana | Może zawierać nawet dwukrotnie więcej kofeiny niż kawa, dlatego wykazuje działanie silnie pobudzające i często stosowana jest w suplementach dla sportowców. |
Yerba mate | Yerba mate, podobnie jak zielona herbata, nie daje nagłego zastrzyku energii, ale pobudza dłużej niż kawa (efekt jej działania utrzymuje się nawet kilka godzin). |
Kofeina w tabletkach | Do twojej dyspozycji są specjalne suplementy – w jednej kapsułce może być nawet 200 mg kofeiny, dlatego to najlepsza alternatywa dla osób, które nie lubią smaku kawy. |
Źródło:
- T E Graham (2001) Caffeine and exercise: metabolism, endurance and performance