Kwas D-asparaginowy (DAA) – czy to skuteczny booster testosteronu?

Kwas D-asparaginowy, czyli organiczny związek zaliczany do aminokwasów, jest hitem ostatnich lat. Stosuje się go do produkcji suplementów diety dla mężczyzn, mających za zadanie podnosić poziom testosteronu. O jego pozytywnym wpływie na męskość mówi się bardzo wiele, dlatego też warto zebrać wszystkie te informacje w jednym miejscu i przekonać się, czy rzeczywiście jest to rozwiązanie, z którego warto korzystać.

kwas d-asparaginowy

Stres, szybkie tempo życia i wiele codziennych obowiązków nie tylko powodują, że trudno jest znaleźć chwilę wytchnienia. W przypadku mężczyzn czynniki te powodują również obniżenie poziomu testosteronu, co wpływa negatywnie na sprawność seksualną, tężyznę fizyczną, a nawet jakość snu. Dlatego też poszukujemy tzw. boostera testosteronu, który podnosi poziom tego najważniejszego męskiego hormonu. Jednym z najlepszych jest kwas D-asparaginowy – sprawdźmy czym jest, jakie korzyści daje i czy rzeczywiście wpływa pozytywnie na męskość.

Co to jest kwas D-asparaginowy?

co to jest kwas daa

Kwas D-asparaginowy (w skrócie DAA) to związek organiczny, należący do grupy aminokwasów białkowych, który występuje naturalnie w organizmie człowieka – jest produkowany w przysadce mózgowej, podwzgórzu oraz jądrach. Jego odkrycie miało miejsce w 1827 roku, kiedy to A. Plisson i E. Ossain dokonali hydrolizy asparaginy – została ona wyizolowana z soku szparagowego, skąd zresztą wzięła się jej nazwa.

DAA można też dostarczać do organizmu z zewnątrz, np. poprzez spożywanie posiłków białkowych – kwas znajduje się między innymi w rybach, drobiu, awokado czy szparagach, jednak nie występuje tam w dużych ilościach. Dlatego też o wiele lepszym sposobem zwiększania jego ilości jest stosowanie specjalnych suplementów diety, które cieszą się obecnie dużą popularnością.

Jako aminokwas endogenny ma bardzo istotny wpływ na różne procesy w organizmie:

 • stymuluje produkcję dopaminy;
 • jest prekursorem w syntezie kwasu N-metylo-D-asparaginowego;
 • jest modulatorem ośrodkowego układu nerwowego;
 • reguluje gospodarkę endokrynną.

Dla mężczyzn szczególnie duże znaczenie ma ostatni podpunkt, który dotyczy właśnie produkcji testosteronu. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Kwas D-asparaginowy a testosteron – jak wpływa na poziom najważniejszego hormonu?

jak działa kwas daa

Kwas D-asparaginowy reguluje poziom testosteronu, ponieważ bierze udział w kluczowych procesach związanych z jego produkcją. A mówiąc dokładniej – DAA zwiększa uwalnianie niezwykle istotnych dla męskiego organizmu substancji – gonadotropin (GnRH), które wpływają na płodność, libido oraz potencję. W wyniku tego w ludzkim organizmie dochodzi również do uwalniania hormonu luteinizującego (LH), który jest odpowiedzialny za pobudzanie jąder do produkcji testosteronu.

Dzięki temu DAA umożliwia podniesienie testosteronu do biologicznego maksimum, co z kolei przynosi bardzo wiele korzyści wszystkim mężczyznom:

 • powoduje poprawienie libido i sprawności seksualnej (dłuższe i silniejsze erekcje);
 • zwiększa liczbę produkowanych plemników, a także podnosi jakość nasienia, co ma pozytywny wpływ na płodność;
 • poprawia tężyznę fizyczną i zwiększa możliwości związane z intensywnością treningu;
 • poprawia jakość snu oraz koncentrację.

Dlatego też kwas D-asparaginowy określany jest jako booster testosteronu i bardzo często stanowi podstawę różnego rodzaju suplementów diety.

Badania na temat kwasu D-asparaginowego – czy kwas DAA faktycznie jest skuteczny?

badania na temat kwasu d-asparaginowego

Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście twierdząca, jednak aby nie być gołosłownym i potwierdzić skuteczność DAA, warto odnieść się do badań, które przeprowadzane są od dłuższego już czasu i które potwierdzają, że aminokwas ten umożliwia podniesienie poziomu testosteronu.

Pierwsze ważne próby zbadania DAA i jego wpływu na męskość miały miejsce w 2000 roku na Uniwersytecie w Tokio, gdzie profesor Nagata wraz ze swoją grupą współpracowników stwierdził zdolność aminokwasu do uwalniania hormonu luteinizującego (LH). To jednak nie wszystko! Dodatkowo ustalił on, że kwas D-asparaginowy bierze udział w zwiększaniu ekspresji mRNA, co prowadzi do zwiększenia liczby białek transportujących cholesterol StAR, bardzo istotny dla procesu produkcji testosteronu.

Kolejne istotne badania miały miejsce w 2009 i 2012 roku. Te pierwsze, pod przywództwem Enza Topo, pozwoliły ustalić, że DAA już po kilkunastu dniach suplementacji jest w stanie podnieść poziom testosteronu o kilkadziesiąt procent, zaś drugie, przeprowadzone przez Gemmę D’Aniello potwierdziły to – wzrost testosteronu po przyjmowaniu DAA przez 90 dni wahał się między 30% a 60%. Co więcej, badaczka dowiodła, że DAA ma pozytywny wpływ na jakość męskiego nasienia.

Inne korzystne właściwości kwasu D-asparaginowego

Jak się okazuje, podniesienie testosteronu u mężczyzn nie tylko poprawia sprawność seksualną i jakość nasienia, ale również ma wpływ na kondycję fizyczną – zapewni ci możliwość zwiększenia intensywności treningów oraz uzyskiwania o wiele lepszych rezultatów niż do tej pory. Dodatkowo zyskasz więcej siły, a rozwój masy mięśniowej będzie szybszy – pozwoli to łatwiej wymodelować sylwetkę i uzyskać oczekiwane efekty.

DAA spowoduje również, że zwiększy się poziom twojej energii, a regeneracja organizmu po intensywnym treningu zostanie znacznie przyspieszona.

Warto dodać, że jest to aminokwas, który może przyczyniać się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej, dlatego też polecany jest również osobom zmagającym się z otyłością i pragnącym szybciej wrócić do formy.

Kwas D-asparaginowy a układ nerwowy

Wyższy poziom testosteronu to nie wszystko – kwas D-asparaginowy ma również bardzo korzystny wpływ na układ nerwowy. Działa bowiem jako neurotransmiter, a także powoduje aktywację receptorów NMDA, co prowadzi do:

 • poprawy funkcji kognitywnych, w tym pamięci, percepcji, uwagi, mowy czy zdolności do pozyskiwania i przetwarzania informacji;
 • zwiększania motywacji do działania;
 • poprawy nastroju i stabilizacji emocjonalnej;
 • lepszego radzenia sobie z najtrudniejszymi sytuacjami.

Jak więc widać, jest to sposób nie tylko na męskość, ale również przywrócenie równowagi emocjonalnej, co ma szczególne znaczenie dla osób, zmagających się z codziennym stresem.

Dla kogo jest DAA i jak powinna wyglądać suplementacja?

suplementacja kwasu d-asparaginowego

Kwas D-asparaginowy przeznaczony jest wyłącznie dla osób dorosłych, które osiągnęły pełną dojrzałość hormonalną. W przypadku nastolatków układ hormonalny wciąż się rozwija, dlatego nie powinno stosować one środków wpływających na produkcję testosteronu.

DAA polecany jest przede wszystkim:

 • mężczyznom z obniżonym poziomem testosteronu;
 • mężczyznom o obniżonej sprawności seksualnej albo cierpiącym z powodu niepłodności;
 • kulturystom i osobom poszukującym sposobu na rozbudowanie masy mięśniowej;
 • sportowcom i osobom aktywnym fizycznie;
 • osobom, które są mało aktywne – dzięki temu unormują one poziom testosteronu i poprawią wygląd swojej sylwetki.

Jak powinna wyglądać suplementacja? Według opinii specjalistów należy przyjmować od 2 do 3 gramów dziennie z podziałem na 2-3 porcje. Najlepiej spożywać DAA między posiłkami, jednak szczególowe dawkowanie znajdziesz w instrukcji dołączonej przez prodcuenta danego suplementu – w ten sposób zyskasz pełne bezpieczeństwo i skorzystasz ze wszystkich korzyści, jakie daje kwas D-asparaginowy.

Pamiętaj! Nie wolno przekraczać ustalonej dziennej dawki DAA, by móc cieszyć się jego bezpiecznym i skutecznym działaniem.

Skutki uboczne kwasu DAA

Kwas D-asparaginowy wpływa na gospodarkę hormonalną w organizmie, dlatego jego stosowanie może doprowadzić do dużych zmian, często nieodwracalnych. Dlatego też, jak wspomnieliśmy wcześniej, powinni korzystać z niego wyłącznie dorośli mężczyźni.

U nastolatków mogą pojawić się rozmaite skutki uboczne – do tych najmniej uciążliwych należą pogorszenie nastroju, agresja czy obniżenie libido, a do najmniej pożądanych problemy z prostatą, a nawet stałe zwiększenie produkcji żeńskich hormonów płciowych, które mogą doprowadzić np. do ginekomastii.

Warto przy okazji zaznaczyć – dorośli mężczyźni mogą suplementować DAA bez najmniejszych obaw. Przyjmując właściwe dawki suplementu nie dojdzie do jakichkolwiek skutków ubocznych!

Suplementy diety z kwasem DAA warte uwagi

Testolan

Na rynku znaleźć można obecnie wiele suplementów z kwasem DAA, jednak nie każdy z nich podnosi poziom testosteronu w taki sposób, jaki oczekiwałby mężczyzna. Dlatego też warto skorzystać ze sprawdzonego preparatu, jakim jest Testolan, czyli naturalne źródło testosteronu.

Jest to preparat o bogatym, wyselekcjonowanym składzie – zawiera nie tylko DAA, ale również kozieradkę, korzeń maca i żeń-szenia koreańskiego, nasiona granatu, magnez czy też fosfatydyloserynę, które nie tylko mają wpływ na wzrost poziomu testosteronu, ale również dają wiele innych korzyści, wpływając pozytywnie na zdrowie mężczyzny.

Testolan, w przeciwieństwie do wielu innych suplementów diety tego rodzaju, jest w stu procentach sprawdzony i pozwoli ci:

 • odzyskać sprawność seksualną;
 • zwiększyć tężyznę fizyczną;
 • trenować intensywniej niż dotychczas;
 • zyskać więcej energii;
 • zyskać lepsze samopoczucie na co dzień.
Dodatkowym atutem preparatu jest gwarancja zwrotu – w przypadku braku satysfakcjonujących efektów będziesz mógł zgłosić ten fakt producentowi i odzyskać swoje pieniądze.

Więcej informacji na oficjalnej stronie Testolanu, gdzie znajdziesz również cennik i korzystne pakiety, dzięki którym zaopatrzysz się w odpowiednią ilość opakowań i zaoszczędzisz.

Suplementacja kwasu D-asparaginowego – czy warto?

Jak najbardziej – to prawdopodobnie najskuteczniejszy znany obecnie booster testosteronu, który daje mnóstwo korzyści. Oprócz nich będziesz w stanie uniknąć również wszystkich problemów, jakie powoduje obniżony poziom najważniejszego z męskich hormonów – mowa tutaj nie tylko o obniżonym libido i gorszej sprawności seksualnej, ale również anemii, a nawet spadku gęstości kości.

DAA to sposób na męskość, zdrowie i dobre samopoczucie – jest to w pełni naturalny aminokwas, z którego możesz skorzystać w każdej chwili. Sprawdź na własnym organizmie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *