Silniejszy.pl
  • Dieta
  • Trening
  • Suplementy
  • Porady
  • Dieta
  • Trening
  • Suplementy
  • Porady
Silniejszy.pl
  • Dieta
  • Trening
  • Suplementy
  • Porady
legalny doping
  • Suplementy

Legalny doping: jakie produkty naturalne stosować, aby zwiększyć siłę i wydolność organizmu?

  • 3 września, 2021
  • Redakcja - Silniejszy.pl

Legalny doping stanowi alternatywę dla zakazanych środków farmakologicznych. I choć nie zawsze przynosi tak spektakularne efekty, w dłuższej perspektywie pomoże ci zwiększyć siłę i wydolność organizmu, przyczyniając się do podniesienia jakości treningu. W tym artykule powiemy ci o nim więcej i wymienimy najlepsze substancje, które pozwolą ci pokonywać własne bariery. I to całkowicie legalnie i bezpiecznie.

Spis treści pokaż
1 Legalny doping – czym właściwie jest?
2 Substancje o udowodnionym działaniu: co warto stosować?
2.1 Kwas fosfatydowy
2.2 Buzdyganek naziemny
2.3 Kofeina
2.4 Sok z buraka
2.5 Korzeń maca
2.6 Cytryniec chiński
3 Suplementy i odżywki: czy wpisują się w definicję legalnego dopingu?

Legalny doping – czym właściwie jest?

Legalny doping polega na włączeniu do diety produktów i substancji pozwalających na zwiększenie intensywności oraz efektywności treningu. Są to zwykle środki w pełni naturalne, które nie tylko podnoszą wydolność i dodają siły, ale również nie stanowią jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia.

I choć słowo „doping” kojarzy się z zakazanymi substancjami, w tym wypadku nie musisz mieć obaw – korzystanie z legalnych wspomagaczy nie niesie za sobą ryzyka wykluczenia z zawodów czy negatywnej reakcji organizmu. Stosując odpowiednie produkty, zyskasz dostęp do witamin, minerałów oraz różnego rodzaju substancji, które pozwolą ci trenować efektywniej i przekraczać własne granice.

Substancje o udowodnionym działaniu: co warto stosować?

co to jest buzdyganek naziemny

Istnieje całkiem sporo substancji o udowodnionym działaniu, które warto stosować jako legalny doping. Poniżej znajdziesz te najlepsze – będą one nieocenionym wsparciem dla bywalców siłowni, biegaczy oraz osób, które uprawiają rozmaite dyscypliny sportu.

Kwas fosfatydowy

Jednym z najbardziej docenianych składników diety sportowców jest kwas fosfatydowy. Należy on do grupy lipidów i wykazuje zdolność do pobudzania białka mTOR odpowiedzialnego za regulację wzrostu mięśni. Z tego względu jest często porównywany do „królowej odżywek”, czyli kreatyny.

Stosowanie kwasu fosfatydowego usprawnia budowę tkanki mięśniowej, a także zwiększa wydolność i siłę.[1] W sposób bezpieczny i całkowicie naturalny nasila anabolizm, a nawet przyspiesza procesy regeneracyjne. Dzięki temu jest powszechnie stosowany przez sportowców, kulturystów i osoby aktywne, pragnące zwiększyć swoje osiągi w czasie treningów.

Ile kwasu fosfatydowego potrzeba, aby zobaczyć efekty w krótkim czasie? Zalecaną dawką jest 750 mg dziennie.

Buzdyganek naziemny

Jedną z najbardziej znanych wśród sportowców i miłośników zdrowego trybu życia roślin jest buzdyganek naziemny. Jego zbawienne dla organizmu właściwości odkryto już tysiące lat temu, a nasi przodkowie docenili go za działanie wzmacniające, obniżanie ciśnienia krwi oraz przywracanie sprawności seksualnej.

To jednak nie wszystko. Buzdyganek naziemny okazuje się również wsparciem dla osób aktywnych, ponieważ podnosi poziom hormonów anabolicznych, zwłaszcza testosteronu. Dzięki temu przyczynia się do zwiększenia siły i szybszego przyrostu mięśni. Co więcej, niweluje zmęczenie, ma działanie pobudzające i pozwala na szybsze spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej.

Buzdyganek jest dostępny w sproszkowanej formie i stanowi częsty składnik suplementów dla sportowców – zaleca się przyjmowanie go w ilości 250-750 mg dziennie, w zależności od intensywności treningów oraz efektów, jakie chcesz uzyskać.

Kofeina

Jedną z najłatwiej dostępnych i najbardziej powszechnych substancji, która może poprawić twoje wyniki, jest kofeina. Zawarta w kawie, guaranie albo czarnej herbacie powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i szybszy przepływ krwi do mięśni oraz serca. Ma nieoceniony wpływ na wytrzymałość i motywację do treningu, a także poprawia koncentrację.

Po kawę warto sięgać zwłaszcza przed treningiem – zapewni ci odpowiednie pobudzenie i sprawi, że będziesz ćwiczyć dłużej oraz z większą efektywnością.

Sok z buraka

Często niedocenianym składnikiem diety sportowej jest sok z buraka, który wykazuje liczne właściwości prozdrowotne i może znacząco podnieść efektywność treningów.

Jego skuteczność wynika ze znajdujących się w składzie warzywa azotanów, czyli związków chemicznych odpowiedzialnych za rozszerzanie naczyń krwionośnych. Dzięki temu mięśnie potrzebują w trakcie aktywności mniejszej ilości tlenu, co wiąże się z możliwością zwiększenia intensywności oraz długości treningu.

To jednak nie wszystko. Sok z buraka wyrównuje równowagę kwasowo-zasadową, a także jest bogatym źródłem witamin, aminokwasów i przeciwutleniaczy, wspomagając procesy regeneracyjne organizmu.

Korzeń maca

Kolejna propozycja to korzeń maca zaliczany do żywności typu „superfood” – jego bogaty w witaminy i cenne substancje skład wpływa pozytywnie na wiele procesów zachodzących w organizmie. Działa wzmacniająco, poprawia witalność, pozwala lepiej radzić sobie ze stresem i reguluje przemianę materii.

Jak wpływa na sportowców? Przede wszystkim korzeń maca wykazuje działanie anaboliczne, zapewniając szybszy wzrost mięśni. Ma także pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną, regulując między innymi poziom testosteronu – dzięki temu działa wzmacniająco i pozwala podnieść efektywność treningu.

Warto również dodać, że korzeń maca jest doskonałym źródłem wapnia i dlatego ma pozytywny wpływ na kości. To również nie jest bez znaczenia w kontekście prowadzenia sportowego trybu życia.

Cytryniec chiński

Coraz bardziej znany wśród sportowców jest cytryniec chiński, który dotarł do nas z Azji i szybko został doceniony za swoje liczne właściwości prozdrowotne. Stosując go regularnie, zyskasz więcej energii i chęci do treningu, a także podniesiesz wytrzymałość i wydolność organizmu.

Co więcej, cytryniec chiński niweluje zmęczenie i wzmacnia układ nerwowy, zapewniając lepsze samopoczucie.

Suplementy i odżywki: czy wpisują się w definicję legalnego dopingu?

Odżywki węglowodanowo-białkowe

Suplementy diety i odżywki wpisują się w definicję legalnego dopingu, ponieważ zawierają wymienione wyżej oraz inne naturalne substancje aktywne wpływające na wydolność oraz siłę. Kluczem do twojego sukcesu jest jednak wybór odpowiednich produktów – takich, które pozbawione są zbędnych lub szkodliwych wypełniaczy.

Jeżeli chcesz stawiać wyłącznie na sprawdzone i skuteczne suplementy, sprawdź nasze rankingi przedtreningówek oraz odżywek na siłę i masę. Znalazły się tam wyłącznie legalne i bezpieczne produkty, które pomogą ci w treningu oraz biciu własnych rekordów.

Pamiętaj również, że legalny doping to nie wszystko – jeżeli chcesz osiągnąć odpowiednie rezultaty, zadbaj o swoją dietę, a także dopasuj plan treningowy do własnych potrzeb oraz możliwości. I nie poddawaj się, jeżeli na swojej drodze do celu napotkasz przeszkody!

Źródło:

  1. Guillermo Escalante, Michelle Alencar, Bryan Haddock, Phillip Harvey (2016) The effects of phosphatidic acid supplementation on strength, body composition, muscular endurance, power, agility, and vertical jump in resistance trained men

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Użytkowniku!

Informacje zamieszczone w serwisie silniejszy.pl należy traktować wyłącznie czysto informacyjnie. Porady tu zamieszczone nie są profesjonalną poradą trenera personalnego, dietetyka oraz lekarza. Administrator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne szkody, które mogą wynikać ze złej interpretacji treści.

Kategorie
  • Dieta
  • Porady
  • Suplementy
  • Trening
Wyszukiwarka
Silniejszy.pl
Trenuj i Dbaj o Formę! Treningi, Żywienie, Suplementy Diety!

Input your search keywords and press Enter.