Silniejszy.pl
  • Dieta
  • Trening
  • Suplementy
  • Porady
  • Dieta
  • Trening
  • Suplementy
  • Porady
Silniejszy.pl
  • Dieta
  • Trening
  • Suplementy
  • Porady
platforma wibracyjna
  • Trening

Czy platforma wibracyjna pomaga w odchudzaniu? Opinie i efekty treningu

  • 15 października, 2021
  • Redakcja - Silniejszy.pl

Platformy wibracyjne cieszą się w ostatnim czasie rosnącą popularnością i stosowane są zarówno do wspomagania treningu, jak też rehabilitacji. Z jednej strony przeprowadzane na nich ćwiczenia nie są wymagające, a z drugiej przynoszą wiele korzyści. Warto więc przyjrzeć się bliżej tym urządzeniom i sprawdzić, w jaki sposób wspomogą twój trening.

Spis treści pokaż
1 Platforma wibracyjna – co to takiego?
2 Platforma wibracyjna, a odchudzanie: czy faktycznie wspomaga redukcję?
3 Ile kalorii spala platforma wibracyjna?
4 Jak ćwiczyć na platformie wibracyjnej, aby schudnąć?
5 Jak długo ćwiczyć na platformie wibracyjnej?
6 Platforma wibracyjna: potencjalne efekty
7 20-minutowy plan treningowy na platformie wibracyjnej
8 Czy korzystanie z platformy wibracyjnej jest bezpieczne?
9 Platforma wibracyjna: czy warto kupić to urządzenie?

Platforma wibracyjna – co to takiego?

Platforma wibracyjna, nazywana również matą wibracyjną lub masażerem, to urządzenie stosowane w treningu oraz rehabilitacji. Ze względu na swoje funkcje może być skutecznym uzupełnieniem różnego rodzaju ćwiczeń, przyczyniając się między innymi do uelastycznienia ścięgien i stawów, a także wspomagania pracy mięśni czy układu krwionośnego. Aby dowiedzieć się, z czego wynika skuteczność urządzenia, należy poznać zasadę jego działania.

Platforma wytwarza drgania, za pomocą których oddziałuje na różne partie ciała. Wibracje prowadzą z kolei do zwiększonej pracy mięśni, a mówiąc konkretniej – ich skurczania i rozkurczania. To z kolei sprawia, że efekty treningu będą o wiele lepsze. Łatwiej przychodzić ci będzie między innymi wzmacnianie i modelowanie mięśni. Co więcej, drgania aktywują układ kostno-stawowy oraz krwionośny, dlatego mają pozytywny wpływ na stan zdrowia. Według wielu osób pozwalają również na zwiększenie skuteczności odchudzania – o tym, czy tak rzeczywiście jest, dowiemy się za chwilę.

Warto zaznaczyć, że kwestią drgań oraz ich wpływu na ludzkie ciało zajmują się także badacze. Udowodnione zostało, że wibracje – w formie dodatku do regularnie przeprowadzanych ćwiczeń – powodują wzrost poziomu aktywności mięśni, mając pozytywny wpływ na ich parametry. Dlatego takie wspomaganie treningu może okazać się niezwykle przydatne zarówno na co dzień, jak też jako forma przygotowania do różnego rodzaju zawodów.[1]

Warto dodać, że platforma wibracyjna posiada niewielkie wymiary – zwłaszcza w porównaniu do innych sprzętów treningowych, takich jak bieżnie, orbitreki czy rowerki stacjonarne. Dlatego może być z powodzeniem wykorzystywana także w domowych warunkach – zarówno do wspomagania ćwiczeń fizycznych, jak też rehabilitacji. Najprostsze rozwiązania tego typu, które przyniosą ci oczekiwany efekt, dostępne są w całkiem atrakcyjnych cenach. Już 200-300 zł wystarczy, by zainwestować w funkcjonalną platformę wibracyjną.

Platforma wibracyjna, a odchudzanie: czy faktycznie wspomaga redukcję?

O licznych korzyściach zdrowotnych, jakie niesie za sobą korzystanie z platformy wibracyjnej, powiemy nieco później. Najpierw jednak rozstrzygnijmy jedną istotną kwestię – czy urządzenie to może przyspieszyć proces odchudzania i wspomagać redukcję tkanki tłuszczowej? Tak, choć nie jest to złoty środek, który w kilka tygodni pozwoli ci cieszyć się wymarzoną sylwetką.

Kluczem do sukcesu okazuje się tu ponownie aktywność mięśni podczas treningu na platformie wibracyjnej. Dzięki ich bardziej wytężonej pracy dochodzi do szybszego spalania kalorii. Urządzenie wprowadza mięśnie w głęboki ruch, co zmusza je nawet do dwukrotnie większej aktywności niż w przypadku zwykłych ćwiczeń. Korzystanie z platformy pozwoli ci także lepiej przygotować się do bardziej zaawansowanych ćwiczeń, co z kolei wpłynie pozytywnie na efekty twoich treningów.

Warto dodać, że urządzenia tego typu różnią się budową i funkcjami – masz więc dostęp do najprostszych platform, na których możesz stawać lub siadać, a także rozbudowanych sprzętów, wyposażonych w specjalne taśmy do ćwiczeń ramion, a także pasy do masażu ud i pośladków. Wybór odpowiedniego rozwiązania pozwoli ci więc trenować konkretne partie mięśni i pozbywać się tkanki tłuszczowej z różnych części ciała.

Pamiętaj – platformy wibracyjne służą do wspomagania treningu i nie powinny stanowić jego podstawy. Dlatego korzystając z nich regularnie, zyskasz większe szanse na spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej, ale nie zrzucisz kilkunastu kilogramów w parę tygodni. Ćwiczenia na platformie powinny być uzupełniane pełnoprawnym treningiem cardio, a także niskokaloryczną dietą. Tylko w ten sposób osiągniesz efekty, jakich oczekujesz.

Ile kalorii spala platforma wibracyjna?

Wielu producentów platform wibracyjnych chwali swoje urządzenia, informując klientów, że pozwalają one spalić nawet 400-500 kcal w pół godziny. Warto jednak ostrożnie podchodzić do tego typu deklaracji i przyjrzeć się opiniom użytkowników oraz specjalistów.

Większość z nich uważa, że jedna sesja z platformą wibracyjną pozwala na spalenie około 100 kcal. Mimo wszystko jest to wynik satysfakcjonujący – dodając do niego efekty treningu i diety, możesz znacznie przyspieszyć proces odchudzania.

Jak ćwiczyć na platformie wibracyjnej, aby schudnąć?

trening na platformie wibracyjnej

Platforma wibracyjna jest urządzeniem polecanym zarówno osobom początkującym, które dopiero chcą rozpocząć ćwiczenia, jak też doświadczonym bywalcom siłowni. Warto jednak wiedzieć jak korzystać z urządzenia, aby schudnąć.

Treningi na platformach wibracyjnych nie są skomplikowane, dlatego obecność trenera jest wymagana jedynie podczas pierwszej sesji. Pomoże ci w doborze odpowiednich ćwiczeń, a także ustawi optymalną intensywność drgań. Co więcej, aktywności mogą być bardzo zróżnicowane i w stu procentach dostosowane do twoich indywidualnych potrzeb oraz celów.

Na platformie wibracyjnej warto wykonywać te najprostsze ćwiczenia:

  • przysiady;
  • pompki;
  • brzuszki.

To, wraz z wibracjami generowanymi przez masażer, pozwoli ci osiągnąć lepsze efekty treningu i zyskać wiele korzyści – zarówno związanych z kondycją i siłą, jak też zdrowiem. Aby zrealizować cel, wystarczy ćwiczyć 3 razy w tygodniu.

Pamiętaj – zanim zainwestujesz w specjalny masażer, udaj się na siłownię i wypróbuj działanie jednego ze znajdujących się tam urządzeń. Wywołane przez platformę drgania nie odpowiadają wszystkim użytkownikom i aktywność ta może nie przypaść Ci do gustu.

Jak długo ćwiczyć na platformie wibracyjnej?

Jeżeli chcesz cieszyć się optymalnymi efektami, jakie daje platforma wibracyjna, powinieneś ćwiczyć na niej 20-30 minut. Same serie także nie powinny być przesadnie długie – na jedno ćwiczenie poświęcaj maksymalnie 30-60 sekund (w zależności od stopnia skomplikowania), a w przypadku jakiegokolwiek dyskomfortu czy bólu natychmiast zrób przerwę.

Musisz pamiętać, by przed treningiem na platformie przeprowadzić krótką rozgrzewkę – dzięki niej przygotujesz mięśnie do intensywniejszego wysiłku oraz drgań generowanych przez urządzenie. To z kolei nie tylko pozwoli ci zwiększyć efektywność ćwiczeń, ale również uniknąć ewentualnych urazów.

Platforma wibracyjna: potencjalne efekty

potencjalne efekty stosowania platformy wibracyjnej

Platforma wibracyjna to wiele potencjalnych efektów i korzyści – zarówno dla twojej sylwetki, jak też zdrowia. Dzięki niej nie tylko szybciej spalisz tłuszcz z różnych partii ciała, ale również poprawisz wygląd swojej skóry. Wynika to z faktu, że wibracje pobudzają wytwarzanie kolagenu. To z kolei prowadzi do ujędrnienia i uelastycznienia skóry. Dzięki regularnym ćwiczeniom będziesz w stanie zmniejszyć widoczność cellulitu.

To jednak nie wszystko. Korzystając z platformy wibracyjnej:

  • zwiększysz aktywność mięśni i pobudzisz je do bardziej wytężonej pracy, dzięki czemu ich rozbudowa będzie przebiegała dużo szybciej;
  • usprawnisz działanie układu kostno-stawowego – z jednej strony wzmocnisz swoje kości, a z drugiej zmniejszysz dolegliwości stawów;
  • poprawisz funkcje układu krwionośnego, a nawet hormonalnego, co wpłynie pozytywnie na stan twojego zdrowia i samopoczucie;
  • uelastycznisz więzadła i ścięgna, dzięki czemu zminimalizujesz ryzyko urazów i będziesz w stanie zwiększyć intensywność swoich treningów;
  • przyspieszysz procesy regeneracji organizmu i zyskasz lepszą kondycję;
  • usprawnisz rehabilitację i szybciej wrócisz do pełnej sprawności po różnego rodzaju urazach.

Warto dodać, że delikatne wibracje mogą mieć pozytywny wpływ na osoby cierpiące na chorobę Parkinsona, pomagają w różnego rodzaju schorzeniach neurologicznych i sprawdzają się w zwalczaniu niedowładów mięśni czy nietrzymania moczu.

Biorąc pod uwagę fakt, że ćwiczenia na platformie nie są nadmiernie wymagające, zaleca się je osobom w różnym wieku.

20-minutowy plan treningowy na platformie wibracyjnej

Jeżeli chcesz ćwiczyć skutecznie, możesz skorzystać z gotowych planów, które będą przydatne zwłaszcza dla osób początkujących. Oto 20-minutowy plan treningowy na platformie wibracyjnej. Dzięki niemu zyskasz możliwość usprawnienia pracy swoich mięśni, przyspieszenia procesu spalania tkanki tłuszczowej oraz skorzystania z wielu innych korzyści, jakie daje to urządzenie.

Zanim staniesz na platformie, przeprowadź krótką, 5-10-minutową rozgrzewkę, polegającą na wykonaniu kilkunastu skłonów, przysiadów czy pompek. Możesz też skorzystać z rowerka stacjonarnego lub bieżni, by przygotować organizm do aktywności. Następnie:

  • stań na platformie tak, aby znalazły się na niej całe stopy;
  • wykonaj 20-30 niepełnych przysiadów;
  • oprzyj dłonie o platformę, zegnij jedno z kolan, a drugą nogę wypchnij w tył – teraz prostuj nogi na zmianę (wykonaj 15-20 powtórzeń);
  • ponownie stań na platformie, po czym wykonaj 20 wykroków (po 10 na każdą nogę);
  • oprzyj ręce na platformie i wykonaj 20 pompek.

Oczywiście ilość powtórzeń można dowolnie modyfikować – w zależności od celów i aktualnej kondycji.

Czy korzystanie z platformy wibracyjnej jest bezpieczne?

Choć korzystanie z platformy wibracyjnej dla większości z nas jest w stu procentach bezpieczne, istnieją pewne przeciwwskazania do ćwiczeń przy jej użyciu. Z masażera powinny zrezygnować:

  • kobiety w ciąży;
  • osoby zmagające się z ostrymi stanami zapalnymi;
  • osoby posiadające świeże rany pooperacyjne;
  • osoby z endoprotezami oraz implantami (np. kręgosłupa);
  • chorzy na nowotwory, arytmię czy zaburzenia pracy serca;
  • cukrzycy;
  • osoby zmagające się z zakrzepicą i padaczką.

Przed skorzystaniem z platformy wibracyjnej warto skonsultować się z trenerem – pierwszy trening powinien odbywać się pod jego okiem, co zapewni ci pełne bezpieczeństwo w trakcie ćwiczeń i pozwoli uniknąć ewentualnych problemów.

Platforma wibracyjna: czy warto kupić to urządzenie?

Tak, ponieważ platforma wibracyjna stanowi znakomity sposób na zwiększenie efektywności oraz urozmaicenie treningu. Biorąc pod uwagę niską cenę i skuteczność, zdecydowanie warto kupić to urządzenie.

Pamiętaj tylko, że nie jest to złoty środek, dzięki któremu zrzucisz wiele kilogramów albo zbudujesz piękne mięśnie w krótkim czasie – platforma stanowi jedynie dodatek do treningu właściwego oraz indywidualnie dopasowanej diety.


Źródło:

  1. Michael J Grant, David H Hawkes, Jessica McMahon, Ian Horsley, Omid A Khaiyat (2019) Vibration as an adjunct to exercise: its impact on shoulder muscle activation

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Użytkowniku!

Informacje zamieszczone w serwisie silniejszy.pl należy traktować wyłącznie czysto informacyjnie. Porady tu zamieszczone nie są profesjonalną poradą trenera personalnego, dietetyka oraz lekarza. Administrator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne szkody, które mogą wynikać ze złej interpretacji treści.

Kategorie
  • Dieta
  • Porady
  • Suplementy
  • Trening
Wyszukiwarka
Silniejszy.pl
Trenuj i Dbaj o Formę! Treningi, Żywienie, Suplementy Diety!

Input your search keywords and press Enter.