Tribulus terrestris (buzdyganek naziemny) na masę, siłę i testosteron. Czy warto?

Tribulus terrestris (buzdyganek naziemny) to gatunek rośliny z rodziny paralistowatych, który od lat wykorzystywany jest przez medycynę ludową. Zwykle wykorzystywany jest w celach wzmacniających i tonizujących, nie mniej – coraz częściej znaleźć go można także w sklepach dla sportowców, jako suplement/odżywka na masę mięśniową. Czy warto stosować tribulus na masę? Czy faktycznie ekstrakt z buzdyganka naziemnego przyczynia się do przyrostu masy mięśniowej?

Czym jest Tribulus terrestris?

co to jest buzdyganek naziemny

Tribulus terrestris to roślina, której szerokie właściwości doceniane są na całym świecie. Występuje naturalnie na terenach Azji, Afryki, Australii oraz w środkowej części Europy. Co ciekawe, buzdyganka naziemnego spotkamy także we florze Polski – jako gatunek zawleczony.

Tribulus terrestris znany jest ze swoich licznych właściwości pro-zdrowotnych. Jest składnikiem wielu suplementów na wzmocnienie odporności, poprawę sprawności seksualnej oraz – co kluczowe dla czytelników tego bloga – zwiększenie przyrostu masy mięśniowej i zwiększenie poziomu testosteronu.   Powszechnie tribulus określany jest mianem najsilniejszego naturalnego boostera testosteronu. 

Tribulus terrestris na masę mięśniową – jak działa?

Ogromna popularność tribulus terrestris wśród osób trudniących się sportami siłowymi i sylwetkowymi to efekt słów amerykańskiego kulturysty IFBB – Jeffreya Petermanna, który w latach 70-tych zarekomendował stosowanie tej rośliny w celach zwiększenia aktywności androgenów w organizmie.

Substancje obecnej w ekstrakcie z buzdyganka naziemnego mają pobudzać wydzielanie hormonu lutenizującego, co z kolei doprowadza do zwiększania produkcji testosteronu w jądrach.

Tym samym, dla wielu tribulus terrestris to – najogólniej mówiąc – substancja podnosząca poziom testosteronu w organizmie, co przyczynia się między innymi do sprawniejszej rozbudowy masy mięśniowej. Nie mniej, można mieć wątpliwości co do faktycznego wpływu na organizm. Wszak, niektóre z badań – wprost krytykują efektywność tribulus terrestris. Nie mniej, przeglądając PubMed (baza badań naukowych) znajdziemy również szereg analiz, które jednoznacznie wskazują na ogromny potencjał tej substancji.

Co ciekawe, wpisując frazę „tribulus terrestris” w PubMedzie otrzymujemy aż 425 wyników zwrotnych, co potwierdza bardzo wysoką popularność tego składnika:

Rzecz jasna, nie wszystkie powyższe badania dotyczą rozbudowy masy mięśniowej i testosteronu. Lwia część wyników traktuje o innych właściwościach pro-zdrowotnych tribulusa.

Efekty stosowania Tribulus terrestris

efekty stosowania tribulus

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, tribulus terrestris to niezwykle popularna substancja, z której korzysta multum osób. Ogromne zainteresowanie wśród sportowców sprawia, że nietrudno dotrzeć do licznych opisów efektów stosowania.

Społeczność kulturystów – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami co do stosowania wszelakich odżywek i preparatów, w tym także tribulus terrestris.

Na forach, portalach tematycznych i w grupach serwisów społecznościowych znajdziemy szereg analiz i danych porównawczych typu „przed” i „po” zastosowaniu tribulus terrestris. W dodatku możemy się posiłkować mniej lub bardziej profesjonalnymi badaniami opublikowanymi w PubMedzie. Co powyższe dane pozwalają stwierdzić?

 Przede wszystkim, można odnieść wrażenie, że tribulus faktycznie działa.   Sportowcy sięgający po ten produkt chwalą sobie znaczne wzmocnienie organizmu, poprawę samopoczucia i przede wszystkim szybszy przyrost masy mięśniowej. Nie sposób nie wspomnieć również o poprawie sprawności seksualnej, która może ucierpieć, gdy sięgniemy po znacznie silniejsze preparaty (dopingujące – niedozwolone).

Czy tribulus terrestris jest bezpieczny?

W przypadku silnie działających suplementów/odżywek bardzo często pojawia się (skądinąd – zasadne!) pytanie dotyczące bezpieczeństwa stosowania. Na tle innych boosterów testosteronu, buzdyganek naziemny – jako w pełni naturalna formuła, może być uznawana za względnie bezpieczną. Nie oznacza to jednak, że jego suplementacja nie powoduje skutków ubocznych.

Stosowanie tribulus terrestris może (ale nie musi!) prowadzić do wystąpienia ginekomastii. Nie mniej, tego typu przypadki diagnozuje się stosunkowo rzadko.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety z tribulus terrestris zalecamy zapoznanie się z ulotką dołączoną do produktu, celem zaznajomienia się z możliwymi reakcjami niepożądanymi wyszczególnionymi przed producenta.

Pragniemy przy tym zauważyć, że na forach i portalach tematycznych (kulturystyka, sporty siłowe) konsumenci z reguły chwalą buzdyganek naziemny za brak jakichkolwiek skutków ubocznych.

Jak stosować i dawkować wyciąg z buzdyganka naziemnego?

 Stosowanie i dawkowanie tribulus terrestris zależne jest od celu danej jednostki.  W lecznictwie stosuje się nawet do 5-6 gramów ekstraktu z buzdyganka. Natomiast w przypadku celów typowo sportowych, zalecana dawka oscyluje w granicach 2 gramów na dobę. Warto przy tym zauważyć, że powyższe wartości dotyczą produktów standaryzowanych na zawartość saponin.

Rzecz jasna, przed zastosowaniem konkretnego suplementu warto zaznajomić się z ulotką dołączoną do produktu. Co prawda, zalecenia dotyczące dawkowania nie zawsze są precyzyjne, aczkolwiek – mogą stanowić punkt wyjścia przy indywidualnym obliczaniu zapotrzebowania.

Opinie o tribulusie – co mówią o nim konsumenci?

Przeglądając fora internetowe i portale tematyczne nie trudno dojść do wniosku, że tribulus terrestris to jeden z najlepiej opiniowanych boosterów testosteronu. Można wręcz odnieść wrażenie, że na pytanie „jaki booster testosteronu wybrać”, najczęstszą odpowiedzią jest po prostu „tribulus”. To mówi samo za siebie.

Konsumenci sięgający po produkty oparte na ekstrakcie z buzdyganka naziemnego, najczęściej chwalą sobie ten produkt za:

 • bardzo wysoką skuteczność (efektywność – szybkość budowania masy mięśniowej wzrasta o nawet kilkanaście procent)
 • brak skutków ubocznych
 • dostępność (produkt można kupić w niemal każdym sklepie dla sportowców)
 • cenę

Tym samym, o tribulus terrestris można powiedzieć, że jest to rozwiązanie: tanie, szybkie i skuteczne. Czy można oczekiwać czegokolwiek więcej?

Który suplement z buzdygankiem wybrać?

Oferta producentów suplementów diety dla sportowców jest więcej, niż szeroka. W chwili obecnej, dostępnych jest kilkadziesiąt różnych środków, w których składzie znajdziemy tribulus terrestris (ekstrakt z buzdyganka naziemnego).

Ogromny wybór dla wielu może być problemem. Wszak, trudno zestawić ze sobą i porównać kilkadziesiąt produktów. Na co więc zwrócić uwagę? Który suplement wybrać?

Istnieje kilka preparatów, które zasługują na szczególne wyróżnienie. Dzisiaj pragniemy przedstawić absolutny numer 1 – preparat, który ma zarówno świetny skład, jak i cieszy się doskonałymi opiniami.

Testolan

Mowa o   Testolanie  wieloskładnikowym boosterze testosteronu, w którego składzie znajdziemy nie tylko ekstrakt z buzdyganka naziemnego, ale także:

 • Ekstrakt z nasion kozieradki 4:1 (Trigonella foenum-graecum L.) [20% saponin]
 • Kwas D-Asparaginowy (DAA)
 • Ekstrakt z korzenia Maca 4:1 (Lepidium meyenii)
 • Ekstrakt z korzenia żeń-szenia koreańskiego 4:1 (Panax ginseng)
 • Ekstrakt z ashwagandhy 6:1 (Withania somnifera L.) [7% witanolidów]
 • Ekstrakt z nasion granatu 45:1 (Punica granatum L.) [40% kwasu elagowego]
 • Magnez
 • Fosfatydyloseryna
 • Witamina E
 • Ekstrakt z owoców pieprzu czarnego – BioPerine® 50:1 (Piper nigrum L.) [95% piperyny]
 • Cynk
 • Witamina B6
 • Selen

Trzeba przyznać, że powyższe zestawienie wygląda więcej, niż dobrze. To jednak nie wszystko! Testolan, prócz doskonałego składu – cieszy się również świetnymi recenzjami i opiniami.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Testolanu? Przeczytaj naszą szczegółową recenzję, w której odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące tego produktu. Sprawdź czy warto!

Czy warto stosować tribulus terrestris?

czy warto stosować buzdyganek ziemny

Tribulus terrestris to suplement diety, o którym można powiedzieć, że jest:

 • skuteczny
 • sprawdzony
 • stosunkowo tani
 • bezpieczny w stosowaniu

Czy zatem odpowiedź na pytanie „czy warto?” może brzmieć inaczej, aniżeli „TAK, warto!”?

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że produkt okazuje się pomocny przy budowie masy mięśniowej, a jego efektywność stoi na wysokim poziomie. Nie mniej jednak, należy mieć świadomość, że nadal tribulus terrestris to tylko i wyłącznie suplement – substancja uzupełniająca, która nie wykona za nas ciężkiej pracy.

Co oczywiste, trudno spodziewać się również efektów podobnych do kuracji testosteronem. Wszak, tribulus (nawet w tak dobrym towarzystwie, jak ma to miejsce w przypadku Testolanu) to tylko i wyłącznie substancja stymulująca produkcję testosteronu. Nie mniej, jeśli pragniemy podnieść stężenie najważniejszego hormonu w sposób naturalny – buzdyganek naziemny zdaje się być zdecydowanie najlepszym wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *