Ranking przedtreningówek 2020. Najlepsze przedtreningówki: klasyczne, boostery pompujące i suplementy na wytrzymałość

Ranking przedtreningówek to zestawienie najlepszych odżywek przedtreningowych: klasycznych, boosterów energetycznych i suplementów podnoszących wytrzymałość. Dowiedz się jak działają najlepsze przedtreningówki i kiedy warto po nie sięgać.

przedtreningówki

W ostatnich latach odżywki przedtreningowe podbijają rynek, a to za sprawą swej skuteczności, bowiem dobre suplementy doskonale wspierają organizm przed treningiem siłowym oraz wytrzymałościowym. Osoby regularnie ćwiczące chętnie sięgają po tego typu wspomagacze, by zwiększyć swoje możliwości, pobudzić się i nabrać większej chęci do wysiłku.

Przedtreningówki – co to takiego?

Suplementy przedtreningowe są to produkty wieloskładnikowe, zawierające substancje stymulujące układ nerwowy oraz z grupy no-boosterów, czyli takie które działając, wyzwalają tlenek azotu. Ponadto zawierają substancje o działaniu ergogenicznym, wspomagające tym samym gospodarkę energetyczną i przywracające jej homeostazę.

Najczęściej przedtreningówki w swoim składzie zawierają:

 • kofeinę,
 • argininę,
 • guaranę,
 • cytrulinę,
 • tyrozynę,
 • kreatynę
 • i beta-alaninę.

Ich celem jest wsparcie organizmu w okresie okołotreningowym, po to by wykonywany trening był intensywny i żeby nie zabrakło energii przez cały czas jego trwania.

ranking przedtreningówek

A zatem suplementy przedtreningowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do stosowania przed treningiem, w celu przygotowania organizmu do aktywności fizycznej. Najczęściej przyjmowane są w postaci tabletek, żelu lub przyrządzonego napoju.

Po co stosuje się przedtreningówki?

Dobre przedtreningówki dostarczają energii, zwiększają wydolność oraz wytrzymałość, a to tego przyspieszają regenerację po wysiłku fizycznym. Niezwykle popularne są wśród osób uprawiających dyscypliny siłowe, takie jak np. kulturystyka czy sporty walki, choć sięgają po nie również długodystansowi biegacze, rowerzyści, a nawet pływacy.

W produktach przedtreningowych nie chodzi tylko o to, aby silnie pobudzić – do tego wystarczy mocna kawa. Poza tym nadmierne pobudzenie może wiązać się z brakiem odpowiedniej koncentracji, szybszym odwodnieniem, potrzebą podejmowania zbyt dużego obciążenia podczas treningów, co może skutkować kontuzją, a także szybkim spadkiem energii w momencie, gdy substancje pobudzające przestają działać. Zadanie produktów okołotreningowych powinno być zupełnie inne.

Do głównych zadań odżywek przedtreningowych należy:

 • Pobudzanie – ich stymulujące działanie doskonale wpływa na możliwości wysiłkowe organizmu, dzięki czemu zdolni jesteśmy do ćwiczeń nawet w dni, kiedy ochota na trening jest mała.
 • Motywacja do działania – dzięki argininie, cytrulinie, no i efektowi pompy mięśniowej, widzimy podczas treningu jak nasze mięśnie robią się pełniejsze. Widoczne efekty zachęcają do jeszcze cięższej pracy.
 • Działanie ergogeniczne – ich skład wpływa na parametry siłowe i wytrzymałościowe organizmu oraz podnosi wydolność masy mięśniowej

Jaką przedtreningówkę wybrać?

Na rynku mamy szeroki wybór różnego rodzaju przedtreningówek, dlatego wybór tych odpowiednich, dostosowanych do indywidualnych potrzeb naszego organizmu może nie być łatwy, zwłaszcza jeśli nie mieliśmy z nimi wcześniej do czynienia. Aby ułatwić sprawę, przygotowaliśmy ranking przedtreningówek 2019, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę, ze względu na swoje parametry. Jeśli zatem zastanawiacie się jaka przedtreningówka jest najlepsza to zapraszamy do zapoznania się z rankingiem.

Ranking przedtreningówek 2020

ranking przedtreningówek

Odżywki przedtreningowe możemy podzielić na trzy kategorie:

Klasyczne przedtreningówki

Klasyczne przedtreningówki – działają wielokierunkowo, zwiększając jednocześnie pompę mięśniową, a do tego pobudzają i poprawiają wytrzymałość. Uważane są za najbardziej uniwersalne. Przeznaczone są dla osób zdrowych, absolutnie nie są wskazane dla tych, którzy mają problemy z układem krążenia.

Najlepsze naszym zdaniem przedtreningówki, z tej kategorii to:

Nutrigo Lab Strength

nutrigo lab strenght

Wyjątkowo skuteczny suplement przedtreningowy, wspierający pompę mięśniową oraz zwiększający wytrzymałość nawet podczas najbardziej wymagających ćwiczeń.

Nutrigo Lab Strength stworzony został z myślą o jak największym wsparciu mięśni podczas wysiłku. Dodatkowo zwiększa koncentrację i wytrzymałość, poprawia wydolność podczas aktywności fizycznej, a także skutecznie zwiększa pompę mięśniową. Jest dużym wsparciem dla organizmu w przypadku stresu emocjonalnego oraz wysiłku fizycznego. Wspomaga również metabolizm lipidów i węglowodanów.

Przeznaczony jest dla sportowców szukających szybkiego, a przy tym bezpiecznego sposobu na zwiększenie wydolności oraz wytrzymałości podczas treningów.

Ze względu na swój skład uznawany jest przez nas za lidera wśród suplementów przedtreningowych tego typu, dostępnych na polskim rynku.

Nutrigo Lab Strength to odżywka na pompę, całkowicie bezpieczna w stosowaniu, a przy tym łatwo rozpuszczalna o wyjątkowo smacznym, energetyzującym smaku.

Sparta Kraken

sparta kraken

Kraken zaliczany jest do najmocniejszych pobudzających suplementów dostępnych na rynku, który ułatwia trenowanie w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach. Świetnie sprawdza się przy intensywnym wysiłku, wymagającym absolutnie pełnego zaangażowania.

Unikalna mieszanka związków energetycznych może dać znakomite samopoczucie, pełne skupienie oraz energię przez długi czas. W odróżnieniu od innych tego typu produktów nie powoduje nagłego spadku sił po treningu, ale pozwala cieszyć się doskonałym nastrojem przez wiele godzin.

Ten suplement przedtreningowy przeznaczony jest zwłaszcza dla osób wykonujących najcięższe, ekstremalne treningi.

Boostery pompujące

Boostery pompujące – są to odżywki przedtreningowe, które nie zawierają stymulantów współczulnego lub ośrodkowego układu nerwowego, takich jak np. kofeina, teofilina, efedryna, higenamina itd. Przeznaczone są dla osób chcących poprawić ukrwienie mięśni bądź waskularyzację, a także dla tych, którzy źle tolerują stymulanty oraz ćwiczą o późnych porach.

Do najlepszych boosterów pompujących w naszym rankingu należą:

PES High Volume

 

pes high volume

High Volume dostarcza organizmowi istotnych związków, zwiększających objętość mięśni i waskularyzację, takich jak chociażby siarczan agmatyny, który wspiera syntezę i aktywność tlenku azotu, co z kolei sprzyja rozszerzaniu naczyń krwionośnych oraz usprawnia krążenie krwi w ustroju. Dzięki temu do mięśni cały czas dociera odpowiednia ilość tlenu i składników odżywczych.

PES High Volume daje efekt ekstremalnej pompy mięśniowej, poprawia wytrzymałość i siłę, a do tego nie zawiera żadnych stymulantów. Ma za to w swoim składzie dawkę czystej cytruliny, która ma znaczenie dla procesów regeneracji, oraz taurynę, dającą wzrost energii i łagodne pobudzenie.

VasoMax

vasomax

VasoMax to odżywka przedtreningowa całkowicie wolna od stymulantów układu nerwowego. Zawiera olbrzymią dawkę azotanu potasu, dzięki czemu podnosi wydolność i wytrzymałość oraz zapewnia odczuwanie na najwyższym poziomie tzw. pompy mięśniowej. Do tego wpływa na poprawę skupienia i koncentracji.

Performax Labs VasoMax zawiera działające składniki, przetestowane wielokrotnie przez najlepszych zawodników. Nie jest to produkt przypominający suplementy oparte o argininie czy cytrulinie, zaś każda jego porcja działa dokładnie tak samo jak za pierwszym razem.

Suplementy na wytrzymałość

Suplementy wytrzymałościowe – są to przedtreningówki, których głównym zadaniem jest zwiększenie poziomu energii oraz poprawienie wytrzymałości i wydolności organizmu, a jednocześnie niezwiększające tzw. pompy mięśniowej.

Ta oferta skierowana jest przede wszystkim do osób uprawiających sporty wytrzymałościowe, wytrzymałościowo – siłowe i tlenowe. A zatem warto po nie sięgać wtedy, gdy zależy nam na poprawie parametrów treningowych bez tzw. pompy mięśniowej, która utrudnia treningi wytrzymałościowe.

W tej grupie przedtreningówek godne uwagi są:

MMAster

mmaster

Jest to bardzo zaawansowana przedtreningówka, która przyczynia się do poprawy niemal wszystkich parametrów wysiłkowych. Idealnie sprawdza się w sytuacjach, gdy potrzebne są żelazne płuca, pełne skupienie i maksymalnie krótki czas reakcji na wydarzenia toczące się w naszym otoczeniu.

7 Nutrition MMAster jest rozwiązaniem dla tych, którzy swojego treningu nie ograniczają jedynie do siłowni. Pomaga zwiększyć możliwości organizmu i zaadaptować się do znacznie większego wysiłku oraz pracy na wysokich obrotach. Do tego zwiększa poziom czujności skupienia, dlatego świetnie sprawdza się przy różnego rodzaju sportach walki, drużynowych czy bieganiu, oraz innym wysiłku, do którego wymagane jest przygotowanie ciała i umysłu.

Body Octane

Body Octane

Ta zaawansowana odżywka przedtreningowa pozwala na wykonywanie dłuższych i intensywniejszych, a więc efektywniejszych, sesji treningowych. Wspiera regenerację powysiłkową i nadbudowuje tkankę mięśniową.

MAN Body Octane przeznaczony jest dla osób aktywnych fizycznie, które chcą poprawić estetykę sylwetki, a także osiągi sportowe. Pozytywnie wpływa na siłę i wytrzymałość mięśni, a do tego sprzyja koncentracji i optymalizuje produkcję ATP. Nasila również produkcję tlenku azotu, czyli związku odpowiedzialnego za otwieranie światła naczyń krwionośnych. A to z kolei poprawia przepływ krwi i ułatwia transport rozmaitych substancji w obrębie tkanki mięśniowej.

Przedtreningówka MAN Body Octane sprzyja pracy nad sylwetką, ułatwia redukcję tkanki tłuszczowej i przyspiesza przyrost masy mięśniowej.

Przedtreningówka dla początkujących

Podczas wyboru pierwszych suplementów przedtreningowych warto kierować się zasadą małych kroków.

Suplementacje dla początkujących najlepiej zacząć od białka, które w szybki sposób pomoże nam przygotować się do treningu i ułatwi regenerację. Polecane są również odżywki zawierające kreatynę, które wspomagają hipertrofię mięśni.

przedtreningówka dla początkujących

Pamiętajmy, przy tym że na działanie suplementów przedtreningowych duży wpływ ma timing, a mianowicie poleca się ich stosowanie z zachowanie odpowiedniego odstępu czasu od posiłków. Związane jest to z ich wchłanianiem się do organizmu. A zatem jeśli spożywamy posiłek na 2 godziny przed planowanym treningiem to treningówkę powinnyśmy przyjąć na 30 min. przed rozpoczęciem ćwiczeń.

Naturalna przedtreningówka

Nie każdy, kto szuka wsparcia w treningach jest entuzjastycznie nastawiony do przyjmowania przedtreningówek.

Niektórzy wolą sięgać po tzw. naturalne przedtreningówki, do których można zaliczyć:

 • sok z czerwonego buraka – ok. 300 ml do posiłku przed treningowego,
 • kawę – 250 ml zaparzonej kawy z 2-3 łyżeczek, 30 minut przed treningiem,
 • cynamon, – 1 łyżeczka wsypana do kawy,
 • sodę oczyszczoną – na początku wystarczy pół łyżeczki przyjmowanej 30 minut przed wysiłkiem, a następnie zwiększamy stopniowo ilość, aż dojdziemy do 3 łyżeczek,
 • pieprz cayenne – szczypta.

Skutki uboczne przedtreningówek

Suplementy przedtreningowe zawierają w sobie substancje pobudzające, które wzmagają przepływ krwi przez naczynia krwionośne i stymulują układ nerwowy, dając tym samym efekt krótkotrwałej „euforii”. Dzięki temu też dajemy z siebie znacznie więcej niż nam się wydawało.

Należy jednak mieć na uwadze, że stosowanie tego typu środków może wiązać się z występowaniem skutków ubocznych, takich jak:

 • ból głowy,
 • mdłości,
 • senność,
 • pojawiające się przed oczami „mroczki”,
 • bardzo duże uczucie braku sił, zmęczenia,
 • znaczny spadek energii i motywacji,
 • mrowienie na ciele,
 • skurcze,
 • drżenie kończyn.
 • zawroty głowy i wzmożone pragnienie następnego dnia – objawy podobne jak w przypadku tzw. kaca.

Jeśli dojdzie do występowania wyżej wymienionych dolegliwości, to będzie to oznaczało, że jesteśmy uczuleni na jeden ze składników lub dana odżywka przedtreningowa zawiera zbyt wiele substancji o podobnym działaniu. A zatem lepszym rozwiązaniem jest takie dobranie składników przedtreningówek, aby ich działanie nie kolidowało ze sobą.

Warto zauważyć, że suplementy odżywcze przedtreningowe zawsze powinny być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem, o czym informuje nas producent (informacje zawarte na etykiecie produktu). W przypadku gdy nie wiemy jak zareaguje nasz organizm na dany preparat to powinniśmy rozpoczynać suplementację z połowy sugerowanej porcji, wówczas sprawdzimy naszą wrażliwość na działanie kofeiny.

Ponadto przedtreningówki posiadają składniki, które dopuszczone są do powszechnego obiegu na rynku suplementacyjnym. Są one, zatem bezpieczne, jeśli wykorzystujemy dawki sugerowane przez producenta. Należy pamiętać, że zwiększenie porcji może spowodować mdłości i efekt odwrotny do zamierzonego, a więc brak chęci na wysiłek oraz uczucie osłabienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *