Kwas fosfatydowy to fosfolipid, który przez wielu określany jest mianem rewolucyjnego suplementu diety dla kulturystów. Związek ten, bardzo często porównywany jest do kreatyny, która – jak doskonale wiemy – nazywana jest „królową suplementów dla sportowców”. Czy faktycznie kwas fosfatydowy to dobre rozwiązanie na siłę, masę i wydolność mięśni? Czy kwas fosfatydowy działa?
Czym jest kwas fosfatydowy?
Kwas fosfatydowy to tłuszcz diglicerydowy z grupą fosforanową związaną ze szkieletem gliceryny. Jako jeden z fosfolipidów, jest istotnym składnikiem błony komórkowej. Jak podaje Wikipedia.org, fosfolipidy występują obficie szczególnie w: tkance nerwowej, wątrobie i krwi.
Jaki jest jednak związek między suplementacją kwasu fosfatydowego, a budową masy mięśniowej? Kluczową rolę odgrywa białko mTOR, które według licznych badań odpowiada m.in. za regulowanie wzrostu masy mięśniowej. To oczywiście w wielkim uproszczeniu.
Kwas fosfatydowy to organiczny związek, który ma stanowić jeden z najsilniejszych aktywatorów mTOR. W przeciwieństwie do alternatyw dostępnych na rynku, wykazuje się znacznie większą skutecznością działania. Efektywność kwasu PA potwierdzają liczne badania m.in.:
- Regulation of mTOR by mechanically induced signaling events in skeletal muscle (Hornberger TA, Sukhija KB, Chien S.)
- Recent progress toward understanding the molecular mechanisms that regulate skeletal muscle mass. (Goodman CA, Mayhew DL,Hornberger TA)
- The role of phosphoinositide 3-kinase and phosphatidic acid in the regulation of mammalian target of rapamycin following eccentric contractions. (O’Neil TK, Duffy LR, Frey JW, Hornberger TA)
Jak działa kwas fosfatydowy? Efekty stosowania.
Jak już zdążyliśmy wspomnieć – kwas fosfatydowy sprzyja aktywizacji kinazy mTOR, definiowanej przez wiedzę encyklopedyczną jako: kinaza białkowa treoninowo-serynowa, której funkcją jest regulacja wzrostu, proliferacji i ruchu komórki, a także procesów translacji i transkrypcji.
Co to oznacza w praktyce? Mówiąc lakonicznie – kinaza mTOR to zjawisko regulujące wzrost komórek mięśniowych. Tym samym, kwas fosfatydowy jako najlepszy aktywator mTOR – może stanowić najlepsze wsparcie dla diety i treningu. Czy faktycznie tak jest?
Nie mniej, sam fakt, iż produkt działa – nie daje nam odpowiedzi na pytanie „czy warto” włączyć go do diety. Otóż, kluczowa jest jego efektywność w porównaniu do innych – dostępnych, sprawdzonych i dobrze opiniowanych środków.
Kwas fosfatydowy w ofensywie – czy jest skuteczniejszy niż kreatyna?
Oczywistym jest, że trudno porównywać „królową suplementów” z kwasem fosfatydowym, z racji całkowicie innego wpływu na organizm. Kreatyna wykorzystywana jest do uwalniania i magazynowania energii, która niezbędna jest do wielu procesów zachodzących w komórkach (m.in.: synteza białek mięśniowych).
Biorąc powyższe pod uwagę, kwas fosfatydowy należy traktować nie jako alternatywę, a dodatek do suplementacji, który – przyśpiesza syntezę białek mięśniowych. Tym samym, połączenie kwasu fosfatydowego z kreatyną może dać jeszcze lepsze rezultaty.
Suplementy diety z kwasem fosfatydowym: które środki są warte rekomendacji?
Producenci suplementów diety na masę, siłę i wytrzymałość mięśniową, bardzo szybko odpowiadają na zapotrzebowanie, tudzież – popularność poszczególnych składników. W chwili obecnej, znajdziemy co najmniej kilka propozycji suplementów diety, bazujących na kwasie fosfatydowym.
Szczególnie ciekawą propozycją zdaje się być Mass Extreme – suplement rekomendowany przez multimedalistę Mistrzostw Świata w kulturystyce klasycznej – Tomasza Kornalewskiego:
Co istotne, produkt prócz kwasu fosfatydowego zawiera także inne składniki, których nie znajdziemy w innych preparatach, tj.:
Prócz powyższych, Mass Extreme to także dobre źródło cynku, magnezu oraz witaminy B6. To, na co warto zwrócić w przypadku tego produktu – to rekomendacja osoby osiągającej sukcesy w kulturystyce klasycznej. Warto jednak mieć świadomość, że prócz pozytywnych recenzji zawodowców, Mass Extreme zbiera pochwały także od amatorów kulturystyki. Dla wielu zaskakujące może być to, że Mass Extreme to produkt dostępny w tabletkach. Dzienna porcja to 4 kapsułki (ponad 1600,00 mg składników aktywnych). Choć kwas fosfatydowy przez wiele osób postrzegany jest jako swoiste „novum” wśród suplementów diety na masę, to należy zauważyć, iż ze względu na swoją charakterystykę i szybkość działania – doczekał się wielu opinii. Zarówno na polskojęzycznych, jak i zagranicznych forach, znajdziemy wiele opinii na temat tego związku. Najczęściej mamy do czynienia z pozytywnymi recenzjami, które jednoznacznie wskazują, że jest to skuteczny sposób na poprawę efektywności diety i treningu. Sporadycznie można natknąć się na opinie sugerujące, że osoby sięgające po kwas fosfatydowy spodziewały się nieco więcej po tym związku. Docierają do nas wiadomości, że w ofertach sklepów dla sportowców dostępny jest już czysty kwas fosfatydowy, który można dodawać do posiłków. Co oczywiste, kwas fosfatydowy w takiej formie jest tańszy, aniżeli gotowy suplement diety. Nie mniej, ze względu na brak własnych testów oraz analiz – nie jesteśmy skorzy do rekomendacji niesprawdzonych przez nas produktów. W przypadku Mass Extreme za opakowanie zawierające 120 kapsułek przychodzi nam zapłacić 189,00 złotych. Warto jednak wspomnieć o promocji (szczegóły tutaj), która premiuje konsumentów sięgających po większość ilość opakowań: Produkt dostępny jest w bezpośredniej sprzedaży na oficjalnej stronie producenta (www.massextreme.pl). Opinie i badania dotyczące kwasu fosfatydowego i odżywek bazujących na tej substancji zdają się jednoznacznie wskazywać zasadność stosowania. Kwas fosfatydowy to „hit”, któremu poświęca się coraz więcej miejsca. Zachwycają się nim amatorzy, ale i profesjonaliści (patrz wyżej – opinia wielokrotnego multimedalisty w kulturystyce klasycznej). W związku z tym odpowiedź na powyższe pytanie może brzmieć tylko w jeden sposób, tj. tak, warto sięgnąć po kwas fosfatydowy. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że stosowanie jakichkolwiek suplementów i odżywek to tylko i wyłącznie forma zwiększenia efektywności diety i treningu na masę. W ten właśnie sposób powinniśmy traktować kwas fosfatydowy – jako asystę dla podstawowych procesów. W przeciwnym wypadku, trudno spodziewać się by skuteczność poszczególnych środków stała na oczekiwanym, wysokim poziomie. Jednakowoż, decydując się na suplementację, pamiętajmy o doborze skutecznych i sprawdzonych środków. Przed wyborem konkretnego suplementu sugerujemy szczegółową analizę składu oraz przegląd opinii na jego temat. Opinie o kwasie fosfatydowym
Ile kosztuje kwas fosfatydowy i gdzie kupić?
Czy warto sięgnąć po kwas fosfatydowy?